100.000 нарачки за Jeep Avenger во Европа

од Vladimir Zorba
347 прегледи

Според информациите на Jeep, нивниот помал SUV модел Avenger веќе се покажа како продажен хит на оваа компанија во Европа.

Поточно, Avenger надмина 100.000 нарачки до средината на 2024 година.

Jeep продаде над 60.000 примероци од Avenger за една година, додека годишната продажба на малку поголемиот и многу постар Jeep Renegade на Стариот континент се движеше помеѓу 49.287 и 78.842 примероци во зависност од годината.

Avenger беше лансиран на крајот на 2022 година, како прв целосно електричен модел на Jeep, базиран на основата на Stellantis. Верзијата со погон на SUS со 1,2 литарски трицилиндричен турбо мотор првично беше лансирана во ограничени количини за одредени европски пазари, пред да стане широко достапна подоцна во 2023 година.

Блага хибридна верзија (e-Hybrid) со систем од 48 волти и истиот 1,2 литарски турбо мотор беше додадена на гамата на крајот на 2023 година.

Конечно, предводникот на Jeep Avenger 4xe ќе биде достапен за нарачка од четвртиот квартал на 2024 година. Овој модел ќе користи помоќна благ хибриден поставка со два електрични мотори, заедно со погон на четири тркала.

Jeep не ги откри бројките за продажбата на Avenger според опциите за погон. Сепак, може да се заклучи дека верзиите на SUS моторот најверојатно ќе бидат популарни, со оглед на одлуката на брендот да ја прошири нивната достапност на повеќе пазари.

Слични содржини