Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

КОРОНА: Полициски час за Балканците, Европјаните само со препораки и мерки

Државата се наоѓа на средина од 85-часовниот карантин и додека властите ефектите од ваквите рестриктивни мерки против ширењето на корона вирусот ги очекуваат на почетокот на мај, бројот на заразени во државата во изминатите 24 часа се зголеми за 53, достигнувајќи 1.170 заболени. Забраната и посебниот режим на движење на …

Повеќе

Омилени дестинации се Италија, Швајцарија и Германија: За 10 години вкупно 74 946 македонски граѓани земале државјанство во некоја европска земја

Во последите десет години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа. Омилени дестинации се Италија, Швајцарија и Германија, покажуваат податоците на Евростат. Само во 2018 година земјите од Европската унија дале вкупно 672.270 државјанства на граѓани од други земји. Најмногу на жители од Мароко – …

Повеќе

Евровизија нема да има, но во време на пандемија сакаат да ја обединат Европа

Наместо откажаниот Евросонг, алтернативно телевизиско шоу сака да ја обедини Европа во време на пандемијата со коронавирусот, на денот кога требаше да се одржи големото финале. Програмот „Europe Shine a Light“ според британската победничка песна во 1997 година, ќе се емитува во Европа на 16 мај во 19 часот по …

Повеќе

Клухе: Северна Македонија ги применува сите стандардни, не постои причина за паника од коронавирусот

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на болеста. Ова во интервју за МИА го изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација …

Повеќе

Холограмот на Витни Хјустон на турнеја: Таа тоа би го сакала

Осум години по смртта, Витни Хјустон „оди“ на турнеја! Семејството на покојната пејачка потврди дека, по повеќегодишни припреми, холограмот е подготвен и ќе биде преставен на публиката ширум светот. Холограмот трга на турнеја низ Европа на 25 февруари, а најверојатно потоа ќе настапи и во Америка. „Витни тоа би го …

Повеќе

Путин: Русија може и сама да го изгради „Северен поток 2″

Руската федерација ќе го заврши гасоводот „Северен поток 2″ дури ако мора тоа да го направи сама, соопшти рускиот претседател Владимир Путин по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел се наоѓа во еднодневна посета на Москва на покана на Путин, пренесе Тасс. „Да, со сигурност ќе можеме сами да …

Повеќе

Француски експерти ќе помагаат во декодирање на црните кутии во истрагата за урнатиот авион во Иран

Украинскиот претседател Володомир Зеленски и неговиот француски колега Емануел Макрон денеска се согласија француски експерти да помогнат во декодирање на црните кутии од соборениот украински авион во Иран. Ова било договорено во телефонскиот разговор меѓу двајцата претседатели, информираат од кабинетот на Зеленски. Макрон на својот украински колега му кажал дека …

Повеќе

Најромантичните градчиња во Европа

Метрополите се веќе видени места, па затоа ако бирате место во кое би поминале романтичен одмор ви предлагаме неоткриени места во Германија, Италија, Шпанија и Франција, кои сè уште го носат епитетот “романтични“. Искористете ја секоја можност да заминете во некои нови и неоткриени предели, кои се мирни и без …

Повеќе

ЕУ се согласи за одложување на Брегзит до 31 јануари

Европската унија се согласи да го пролонгира излегувањето на Велика Британија од ЕУ до јануари 2020 година, соопшти преку Твитер претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск. Тој посочи дека Унијата се согласила да дозволи „флексибилно одложување“, што значи дека Велика Британија би можела да ја напушти ЕУ и пред одредениот …

Повеќе

Макрон: Смртта на Ал Багдади тежок удар за ИД

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека смртта на водачот на т.н. Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е голем удар за терористичката организација, но истакна дека тоа е само една фаза во борбата против истата. „Смртта на Ел Багдади е тежок удар за Исламската држава, но таоа е само една …

Повеќе