15.000 ЖЕНИ САКАЛЕ ДА СТАНАТ МИС ГЕРМАНИЈА: Една успеа, има 39 години и со мајка и побегнала од Иран во Германија

од Vladimir Zorba

Дури 15.000 жени сакале да станат „Мис на Германија“, но само една успеала: се вика Апаме Шонауер, има 39 години и доаѓа од Берлин. Кога имала шест години, побегнала од Иран со нејзината мајка во Германија.

Апамех Шенауер е мајка на две деца и баран архитект. Новата Мис на Германија сака да ги поддржи младите жени со мигрантско потекло.

Жирито, составено од водителката Неда Пемилер, забавувачот Николас Пушман, инфлуенсерот и „камперот од џунглата“ Twenty4Tim, авторката Вивиен Вулф, актерката Шерон Батист и ПР менаџерот на студиото Мис Германија Џил Андерт, го избра победникот по неколку изборни кругови. Според организаторите, победникот ја добива наградата „Female Leader Award“. Доаѓа со бонус од 25.000 евра.

Шенауер е родена во Техеран, а во Германија дошла кога имала шест години. Рекла дека побегнала од Иран со мајка и. За време на настанот, мајката на две деца јасно ја истакна својата посветеност на правата на жените со фокус на Иран. Нејзиното мото кога ќе се соочи со препреки е: „Само продолжи!“ На веб-страницата на организаторот, Шенауер напиша дека е посветена на поддршката на обесправените и угнетените жени преку мрежата Shirzan (Жена Лав).

Денес, натпреварот за Мис на Германија е натпревар кој не и дава примат исклучиво на убавината, туку бара жени кои можат да бидат пример за општеството.

Претходната старосна граница од 39 години повеќе не важеше за оваа сезона. Најстариот финалист со 42 години беше Мињон Коволик од Хамбург. Според проценките на организаторите, овој пат се пријавиле околу 15.000 жени, а изборот траел неколку месеци.

Недостасуваше еден финалист

Во финалето на изборите отсуствуваше еден кандидат.

– 27-годишната Ен-Катрин Ланге од Бад Гандерсхајм во Долна Саксонија не можеше да учествува од здравствени причини, изјави водителката Лола Вајперт.

„Мис Германија“ порано беше натпревар во бикини на модната писта. Потоа дојде до промена на имиџот: од 2019 година, она што е важно е личноста на учесниците и подготвеноста да преземат одговорност.

Финалистите претставуваа многу различни профили. 31-годишната Тамара Шваб од Рот во Баварија изјави дека веќе две и пол години живее со донирано срце. 28-годишната Кристина Моджејевски од Динслакен се бори со сериозни здравствени проблеми. Имено, таа во 2021 година добила ретка автоимуна болест. Медицинската сестра се потпира на инвалидска количка и електронски ортози. Ортозите може да се користат, меѓу другото, за стабилизирање на оштетените зглобови, имобилизација на екстремитетите и корекција на лошото држење на телото.

Минатата година 20-годишната Кира Гајс од Вилхелмсдорф кај Равенсбург стана Мис на Германија. Таа започна со желба да и даде глас на помладата генерација. Жената, која била активна во црквата, основала младинска заедница во Магдебург.

– Ова воопшто не е натпревар за убавина, изјави Гајс на овогодинешниот избор за „Мис Германија“.

Слични содржини