Хрватите не одат на ОИ: Португалија ја шокираше Франција

Хрватските ракометари останаа без Олимписките игри во Токио откако Франција загуби од Португалија во последното коло на квалификацискиот турнир во Монпелје.

Хрватска остана со недоволен триумф над Тунис во неделата попладне. Голот на одлука во третото коло на турнирот го постигна Руи Силва во последната половина минута од натпреварот.

Португалија успеа да оди на најголемиот спортски настан на планетата со победа од 29:28, а Французите можеа да слават или да загубат убедливо (повеќе од седум разлика) и со тоа да ги испратат Хрватите на Игрите.

Дури и нерешен резултат би ја завршил работата за „каубоите“, но тие сепак нема да бидат во Токио.

Французите подобро го отворија мечот со Португалците. Домаќинот имал предност од шест гола во еден момент, но Португалеците успеале да се консолидираат и да ја намалат разликата на 13:12 на полувреме.

Португалија тогаш ја искористи предноста на играч повеќе на теренот, ризикувајќи тактикa со седум на шест. Тоа даваше резултати се додека не поведоа, иако Франција наскоро ја врати предноста.

„Триколорите“ имаа три гола предност во текот на останатите 30 минути, но не ги сочуваа, па влегоа во драматична завршница, по грешките на Енгуесам и Порте.

Франција го загуби својот напад во последната минута, го одигра премногу пасивно, Силва го казни тоа и ја елиминираше Хрватска.

Место на Олимписките игри изборија и репрезентациите на Норвешка и Бразил од групата 1, додека Шведска и Германија тоа го сторија како екипи од групата 3.

Јапонија игра и како домаќин, Данска како светски првак, Шпанија како европски првак, Египет како шампион на Африка, Аргентинците како пан-американски шампиони и Бахреин, победник на квалификациите во Азија.

Да потсетиме, Хрватите последен пат не отиде на Олимписките игри како ракометна репрезентација кога се играа во Сиднеј во 2000 година.