Актуелно
Почетна / Анализи

Анализи

Финансиски скандал го тресе Ватикан

Нов скандал ги тресе sидовите на „Св. Петар“, објави Би-Би-Си во својот материјал за случајот. Кардиналот Џовани Анџело Бечиу, една од највисоките фигури во Ватикан, неочекувано се повлече од својата функција и титула, објави Светиот Престол во четвртокот. „Светиот Отец ја прифати оставката на Префектот на Конгрегацијата за причини на …

Повеќе

Туризмот во ЕУ се прилагодува на новите реалности

По навистина тешката година за туризмот, кога половина од планетата беше блокирана од ограничувања за патување, кои продолжија и по „отворањето“, ќе може ли пандемијата позитивно да го промени секторот, и покрај тешкотиите? Џереми Вилкс од „Еуроњуз“ ги анализира состојбите и напорите на ЕУ да ја спаси индустријата најпогодена од …

Повеќе

Научниците ја разоткрија мистеријата за корона: Откриено зошто некој умира, а некој нема симптоми!

Луѓето инфицирани со корона вирус можат да имаат симптоми од благи до непостоечки, па се до многу тешка клиничка слика и смрт. Две нови студии утврдија една од причините зошто некој има многу тежок случај на корона, а некој поминува практично без симптоми. Истражувањето спроведено на Универзитетот Рокфелер покажа дека …

Повеќе

Коронавирусот и кралското семејство: Скоро 40 милиони евра помалку во касата заради пандемијата

Британското кралско семејство може да изгуби 35 милиони фунти (38 милиони евра) поради пандемијата на коронавирус. Поради ограничувачките мерки за карантин, откажани се туристички посети на големи атракции како што се палатата Бакингем или замокот Виндзор, што може да значи дека авторските права ќе бидат намалени во следните три години …

Повеќе

Американските научници открија како да препознаете заразен со корона без симптоми!

Клиничките манифестации на Ковид-19 неодамна станаа помалку изразени или целосно отсутни кај деца и адолесценти. Овие лица заразени со корона се нарекуваат асимптоматски случаи. За разлика од вообичаените симптоми – температура, кашлица, треска, губење на чувството за мирис и вкус, овие заразени луѓе речиси и да немаат знаци на болест. …

Повеќе

Ова е првиот град на светот кој стекна колективен имунитет на корона: Вирусот едноставно остана без домаќин

Бразилскиот град Манаус, кој беше разорнувачки погоден од пандемијата на коронавирус, можеби имал толку многу заразени што неговите жители создадоа „колективен имунитет“, според првичното истражување. Во текот на мај, вирусот се прошири толку брзо низ Манаус, најголемиот град во Амазон, што извештаите од преполни болници беа драматични, а бројот на …

Повеќе

Како Италија се ослободи од канџите на короната: Од конвои камиони кои пренесуваа мртви до успешна битка со вториот бран!

Во јануари годинава, Ковид-19 ја погоди Италија, која со тоа стана првата европска станица на смртоносниот пат на коронавирусот во светот. Денес ситуацијата е многу поинаква. „Здравствениот систем на Италија потклекнува поради коронавирусот“, напиша Њујорк Тајмс во март, а германски „Билд“ опиша морничави конвои на воени камиони кои ги превезуваа …

Повеќе

Влажностa – клучен фактор во преносот на КОВИД-19

Научниците открија дека стапката на испарување на влагата во воздухот е клучен фактор во пренесувањето на коронавирусот САРС-CoV-2, според EurekAlert! Користејќи теоретско моделирање и хидродинамички експерименти, експертите го проучувале влијанието на влажноста, температурата на околината и брзината на ветерот врз распределбата на најмалите капки плунка што содржат вирусни честички. Се …

Повеќе

АКО ВО ТЕЛОТО ИМАМЕ ПОМАЛКУ од овие клетки на имунолошкиот систем, потешко ќе ја прележиме короната!

Кај пациенти со коронавирус и имале поблаги симптоми, т-клетките на имунолошкиот систем играле значајна улога, нови се откритијата на светските научници. Имено, недостатокот на одреден вид на имунитетни клетки кај постарите лица, кои се клучни за борба против странски тела, може да ја објасни ранливоста на старите лица кон вирусот. …

Повеќе

Германија: За и против легитимации за имунитет на корона

Германскиот совет за етика ја отфрли идејата за воведување на т.н. „легитимации за имунитет“ на ковид 19 – иако половина од Советот беше за, а половина против. Сепак, научниците не сакаат целосно да го закопаат тој проект. Ја покажувате вашата легитимација за имунитет и влегувате во автобус, на концерт или …

Повеќе