Актуелно
Почетна / Анализи

Анализи

Зошто во некои земји се носат маски, а во други не?

Сите оние кои деновиве излегуваат на улиците во Хонг Конг, Сеул или Токио без маска, се најверојатно гледани „под око“. Од почетокот на епидемијата на коронавирусот, некои места воведоа носење маски за сите граѓани, а секој фатен без тоа ризикува да биде социјално изложен. Но, во многу други делови на …

Повеќе

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Здравствените власти стравуваат дека бројот на заразени од коронавирус во Либан, Ирак и Сирија ги надмина бројките во официјалните извештаи на трите држави, тврдејќи дека невладините сили затвараат цели заедници во карантиран области, кои се надвор од дофатот на владата. Меѓународните набудувачи, разни службеници и хуманитарци кои зборуваа за „Гардијан“ …

Повеќе

Државата на која ѝ се затворени вратите на СЗО: Успешна против коронавирусот, но политички трн

На Тајван, една од ретките држави која успешно го спречи ширењето на коронавирусот, се уште ѝ се затворени вратите на Светската здравствена организација (СЗО). И тоа поради специфичниот однос што државата го има со Кина, пренесува „б92“. Сето ова излезе на виделина за време на викендов, кога еден висок официјален …

Повеќе

Коронавирус: Зошто некои европски земји ја одбија опремата од Кина?

Неколку европски земји ја одбија кинеската опрема за борба против ширењето на коронавирусот. Илјадници тестови и медицински маски се одбиени, бидејќи тие или не функционираат или не се со доволно добар квалитет, тврдат властите во Шпанија, Турција и Холандија. Во Европа, десетици илјади луѓе се заразени со вирусот. Повеќе од …

Повеќе

Коронавирусот ги коси граѓаните на Њујорк: Теренска болница подигната во Централ Парк

Тревниците во Централ Парк се познати како омилени места на жителите на Њујорк за да се релаксираат и да уживаат во убавиот ден, но од вчера е подигната теренска болница во познатиот парк бидејќи здравствените установи во Њујорк се преполни со заразени пациенти. На источната страна на паркот има болничка …

Повеќе

Пандемијата од коронавирусот може повторно да ја заживее Исламска држава

Исламската држава важеше за поразена терористичка организација, но сега гледа шанса во хаосот што поради коронавирусот ги зафати и Сирија и Ирак, пишува Дојче веле и додава дека постои стравување дека илјадници уапсени џихадисти би можеле да побегнат од затворите. Минатата недела, Исламската држава ја опиша пандемијата како „болна агонија“ …

Повеќе

Коронавирусот удри во срцето на британската политика

Неколку часа откако премиерот Борис Џонсон во петокот објави дека е позитивен за коронавирус, истото се случи и со неговиот министер за здравство, а потоа двајца советници од владата објавија дека имаат симптоми. Не може да се знае дали четворицата од нив се заразиле или ја добиле болеста од некој …

Повеќе

Речиси две третини од критично болните пациенти со коронавирус имаат прекумерна тежина

Речиси две третини од пациентите кои сериозно се разболуваат од коронавирусот имаат прекумерна тежина и скоро 40 проценти се под 60-годишна возраст, открива студија на NHS, пренесува „Дејли мејл“. Шеесет и три проценти од пациентите на интензивна нега во болниците во Велика Британија поради вирусот убиец се со прекумерна тежина. …

Повеќе

Како Јапонија го стави вирусот под контрола?

Под црешите во авените и парковите во Јапонија, коронавирусот барем овој викенд беше навидум далеку. Луѓето седеа во сенка, на излет, пиеја пиво и се сликаа. „Ханами, традиција за берење цреша, е најважната работа за нас Јапонците оваа година“, вели еден работник во токискиот парк Уено. Контрастот со Европа не …

Повеќе

Криминалците го искористуваат стравот на Европа од вирусот

Од шверцување хируршки маски со низок квалитет до продажба на лажни лекови и компјутерска измама, криминалците наоѓаат начини да профитираат за време на пандемијата од коронавирусот, предупредува европската полиција. Со затворени милијарди луѓе во нивните домови и граници затворени, шефовите на полиции велат дека е тешко за криминалците да заработат …

Повеќе