Актуелно

Балкан

Џентлмени: Во Зајечар момчиња и дозволија на девојка да биде прва до крстот (ВИДЕО)

На вчерашното празнување на големиот христијански празник Богојавление-Водици во српскиот град Зајечар имаше интересна случка. Помеѓу дваесетте пријавени учесници за фаќање на крстот имало и една девојка, а кога епископот Иларион го фрлил светиот крст во водите, момците џентлменски и дале предност на дамата, а потоа и тие скокнале во …

Повеќе

Бугарската Влада се соочува со гласање за доверба следната недела

Бугарската Влада се соочува со гласање за доверба следната недела, откако илјадници луѓе во изминатите два месеца останаа без вода, што предизвика протести во јавноста. Предлогот, кој денеска го поднесе главната опозициска партија на социјалистите, доаѓа десет дена откако обвинителството го обвини министерот за животна средина Нено Димов дека намерно …

Повеќе

Драма во Белград: Гори сплав на Сава, пожарот се шири и на соседните објекти (ВИДЕО)

Во Белград се запалил сплавот-хотел „Цунами“ јавуваат тамошните медиуми. Пожарот избил на сплавот „Цунами“ и го зафатил и соседниот сплав. Според првичните информации нема повредени. -Глетката е страшна од тераса гледаме како пожарот се шири, пламенот е се поголем, пред малку имаше и експлозија, вели еден сведок за Курир.рс. Пожарникарите …

Повеќе

Рама во Киев: Наша цел е да обезбедиме целосен и одржлив прекин на огнот

Албанскиот премиер Еди Рама, во својство на претседавач на Организацијата за безбедност и соработка во Европа,ОБСЕ, денеска престојува во посета на Киев, Украина. Тоа е негова прва посета на некоја држава по превземањето на Албанија на претседавањето со ОБСЕ на 9-ти овој месец. Говорејќи на заедничката прес-конференција со украинскиот министер …

Повеќе

Сергеј Трифуновиќ: ДСГ не излегува на изборите, во Србија заробеноста на државата е многу полоша отколку што беше во Северна Македонија

Претседателот на српското Движење за слободни граѓани (ДСГ), Сергеј Трифуновиќ, изјави денеска дека ПСГ нема да учествува на претстојните избори и оти не сака да учествува во „симулација на демократија“. -Движењето за слободни граѓани ќе излезе на избори кога за нив ќе се обезбедат фер услови, кои во моментов во …

Повеќе

Косово: Мафијашки убиства на сведоците против ОВК?

Шумскиот иснпектор, Назми Рустеми (63), чие безживотно тело е пронајдено пред еден месец во близина на езерото Бадовац, во близина на Приштина, е последната жртва меѓу заштитените сведоци или придружните сведоци за злосторствата на таканаречената Ослободителна војска на Косово. Наместо првите обвиненија на Специјалниот суд за злосторства на ОВК, за …

Повеќе

Запленети два тони дрога во Црна Гора

Црногорската полиција мината година запленила околу 1,9 тони дрога и 6.642 таблети, а во последните три години речиси девет тони наркотици. Според Дневниот весник на Полициската управа, најмногу е запленета марихуана и тоа 1.829 килограми. – Најголемата заплена била во Подгорица, кога биле одземени 413,3 килограми марихуана. При проверка на …

Повеќе

ЕУ: Грците и Бугарите на врвот за ненавремено плаќање на сметките

Грција се наоѓа на првото место во ЕУ по неможноста за навремено плаќање на комуналните услуги, бидејќи тоа претставува проблем за една третина или 36 отсто од домаќинствата во земјата,  покажува новото годишно истражување на јавното мнение на ЕУ за приходите и условите за живот (EU-SILC). Податоците се однесуваат на …

Повеќе

Запалени автомобили во неколку атински населби во текот на ноќта

Во неколку различни населби во Атина, во четири случаи непознати лица запалиле паркирани возила, меѓу кои и три од претставништво за автомобили, а паралелно подметнале пожар во кафуле и банкомат, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, противпожарната служба на Грција интервенирала во гаснењето на вкупно …

Повеќе

Грците бесни по синоќешните убиства: Ние сме игралиште на српските криминалци

По убиството на двајцата водачи на Шкаљарскиот клан во Атина, сред ресторан и пред многумина очевидци, грчкиот печат опширно се справува со прашањето за „увезените“ криминалци. Според белградските портали, оценката на атинските медиуми е: „Далеку од дофатот на српските, црногорските, албанските и другите полицајци од матичните земји, мафијата обвинета за …

Повеќе