Почетна / Актуелно

Актуелно

„Цртаме акт“ – групна изложба на млади автори

„Цртаме акт“ е групна изложба на млади автори составена од цртежи, фотографии, видео презентација и перформативност што ќе биде отворена вечерва во Суб културниот центар „Шорт Бас“ во Скопје. Како што информира организаторот Доротеј Нешовски, оваа изложба е носител на идејата за ослободување на поимот „Голо тело“ во сите негови …

Повеќе

Британија, избори и факти – Зошто токму во четврток

Околу 30 милиони од 66 милиони Британци се очекува да излезат на парламентарните избори во 650 изборни единици в четврток, каде има 3.322 кандидати. Околу 50.000 избирачки места ќе бидат отворени од 7 до 22 часот по локално време. Според британскиот мнозински изборен систем, лицето кое ќе освои најмногу гласови …

Повеќе

Утрово најладно во Берово, измерени -6 степени

Утрово е најладно во Берово каде се измерени минус шест степени, а максимални шест степени е во Дојран, информира УХМР. Според податоците до осум часот, минус два степени се измерени во Лазарополе и во Тетово, минус еден во Демир Капија, нула во Гевгелија и Претор, еден во Маврово и Крушево, …

Повеќе

Тој, таа, тие: Американците ги бираат своите заменки

Емили Гарднер, која смета дека „е повеќе женско отколку не“, пред неколку години им рече на членовите на семејството дека повеќе би сакала кога зборуваат за неа да ја користат заменката „тие“, отколку „таа“. Таа 23-годишна девојка е пример дека меѓу прогресивните Американци се повеќе е распространет трендот дека имаат …

Повеќе

Брнс: САД е силен поддржувач на аспирациите на Северна Македонија да биде целосно интегрирана во НАТО и ЕУ

Соединетите Држави се силен поддржувач на аспирациите на Северна Македонија да биде просперитетна, безбедна и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО, во ЕУ и во другите трансатлантски институции. Многу важен дел од тоа е силното безбедносно партнерство меѓу нашите две држави, изјави амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнс за МИА …

Повеќе

Компаниите не можат сами да ги запрат климатските промени

Климатските промени забрзуваат. За да избегнеме катастрофален пораст на температурата, сега мора да ги ограничиме јаглероднитеемисии и да започнеме со нулта емисија до 2050 година. Ова е предизвик, но не смееме да се обесхрабруваме. Во важни аспекти, нашиот одговор, исто така, се забрзува, велии Пол Полман за „ФТ“, поранешен извршен …

Повеќе

Блум: Најмоќниот автомобил во серијата 911 на Porsche ќе биде хибрид

Германскиот производител Porsche веќе работи на нов автомобил од познатата серија 911. Претстојниот модел ќе биде хибриден и ќе биде најбрзиот претставник на гамата досега. Податоците беа потврдени лично од извршниот директор на Porsche, Оливер Блум во интервју за „TopGear“. Секако, оваа изјава од шефот на компанијата создава многу очекувања, …

Повеќе

Тамара Тодевска со песната „Monsters“ прогласена за најдобар интернационален артист на „Кенга Меџик“

Тамара Тодевска со песната „Monsters“ вчера беше прогласена за најдобар интернационален артист на престижниот музички фестивал „Кенга Меџик“ во Тирана, Албанија. „Monsters“ е авторско дело на Роберт Билбилов, Дарко Димитров и Лазар Цветковски, со текст на Коста Петров. „Пресреќна сум. Оваа награда ја посветувам на моето семејство и на Македонија“, …

Повеќе

Шефот на Amazon: Ако технолошките компании му го свртат грбот на Пентагон, САД ќе имаат големи проблеми

Основачот и извршен директор на Amazon.com Inc., Џеф Безос, рече дека ќе го поддржи Министерството за одбрана на САД, кое стартуваше голем процес на модернизација. Зборовите на Безос ја одразуваат борбата на технолошките компании да потпишат повеќе договори за проекти со Пентагон, пренесува „Ројтерс“. „Ние ќе го поддржиме Министерството за …

Повеќе

Google Maps ќе покажуваат добро осветлени улици

Популарната апликација Google Maps наскоро ќе излезе со многу корисна карактеристика што несомнено ќе ја зголеми безбедноста на потрошувачите на улиците ноќе, особено во областите со висок криминал. Мобилната заедница XDA Developers ја забележа иновацијата при анализирање на бета-кодот на Google Maps. Пронајдени се знаци на нов слој во апликацијата …

Повеќе