Актуелно
Почетна / Актуелно

Актуелно

Германија од утре воведува нови мерки: Посебен третман за оние кои доаѓаат од Балканот

Бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус во Германија продолжува да расте, а за овој скок на бројки државните службеници ги обвинуваат луѓето што се враќаат од годишен одмор и со себе ја носат инфекцијата, а особено се на удар оние што се враќаат од Балканот. Со цел да се …

Повеќе

ДОАЃААТ СУПЕР БРЗИ ТЕСТОВИ ЗА КОРОНА: Даваат резултат за максимум 30 минути

Тестовите за коронавирус, што ќе им овозможи на луѓето да добијат резултати на самото место, за 15 до 30 минути, наскоро ќе бидат презентирани низ целиот свет. Тоа може да спаси илјадници животи и да ја забави пандемијата во сиромашните и богатите земји. Сто дваесет милиони брзи анагени тестови, произведени …

Повеќе

Ердоган премногу загриза, Путин ги вооружува и двете страни: Што се случува зад кулисите во Нагорно Карабах?

Во случај на конфликт меѓу Азербејџан и Ерменија, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има силни „мотиви да им покаже заби на Русите“, со оглед на ситуацијата во Либија, изјави српскиот воен аналитичар Александар Радиќ за Телеграф.рс. Со оглед на неодамнешните конфликти со Грција на Медитеранот, тој посочува дека Турција е …

Повеќе

Научниците ја разоткрија мистеријата за корона: Откриено зошто некој умира, а некој нема симптоми!

Луѓето инфицирани со корона вирус можат да имаат симптоми од благи до непостоечки, па се до многу тешка клиничка слика и смрт. Две нови студии утврдија една од причините зошто некој има многу тежок случај на корона, а некој поминува практично без симптоми. Истражувањето спроведено на Универзитетот Рокфелер покажа дека …

Повеќе

Коронавирусот и кралското семејство: Скоро 40 милиони евра помалку во касата заради пандемијата

Британското кралско семејство може да изгуби 35 милиони фунти (38 милиони евра) поради пандемијата на коронавирус. Поради ограничувачките мерки за карантин, откажани се туристички посети на големи атракции како што се палатата Бакингем или замокот Виндзор, што може да значи дека авторските права ќе бидат намалени во следните три години …

Повеќе

Американските научници открија како да препознаете заразен со корона без симптоми!

Клиничките манифестации на Ковид-19 неодамна станаа помалку изразени или целосно отсутни кај деца и адолесценти. Овие лица заразени со корона се нарекуваат асимптоматски случаи. За разлика од вообичаените симптоми – температура, кашлица, треска, губење на чувството за мирис и вкус, овие заразени луѓе речиси и да немаат знаци на болест. …

Повеќе

ВОДЕЧКИОТ ГЕРМАНСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Пандемијата допрва почнува, мислам дека не сме подготвени

Кристијан Дростен, водечки германски епидемиолог, во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди за предвременото славење на успехот на Германија во корона кризата. „За да се надмине ситуацијата, треба да смениме некои работи во следните месеци. Пандемијата всушност ќе започне сега. И во Германија”, рече Дростен, додавајќи дека …

Повеќе

Ова е првиот град на светот кој стекна колективен имунитет на корона: Вирусот едноставно остана без домаќин

Бразилскиот град Манаус, кој беше разорнувачки погоден од пандемијата на коронавирус, можеби имал толку многу заразени што неговите жители создадоа „колективен имунитет“, според првичното истражување. Во текот на мај, вирусот се прошири толку брзо низ Манаус, најголемиот град во Амазон, што извештаите од преполни болници беа драматични, а бројот на …

Повеќе

Влажностa – клучен фактор во преносот на КОВИД-19

Научниците открија дека стапката на испарување на влагата во воздухот е клучен фактор во пренесувањето на коронавирусот САРС-CoV-2, според EurekAlert! Користејќи теоретско моделирање и хидродинамички експерименти, експертите го проучувале влијанието на влажноста, температурата на околината и брзината на ветерот врз распределбата на најмалите капки плунка што содржат вирусни честички. Се …

Повеќе

АКО ВО ТЕЛОТО ИМАМЕ ПОМАЛКУ од овие клетки на имунолошкиот систем, потешко ќе ја прележиме короната!

Кај пациенти со коронавирус и имале поблаги симптоми, т-клетките на имунолошкиот систем играле значајна улога, нови се откритијата на светските научници. Имено, недостатокот на одреден вид на имунитетни клетки кај постарите лица, кои се клучни за борба против странски тела, може да ја објасни ранливоста на старите лица кон вирусот. …

Повеќе