Актуелно
Почетна / Култура

Култура

Се отвора изложбата Panic Room во Музејот на современата уметност

На 2 октомври во Музејот на современата уметност – Скопје, со почеток во 12 часот ќе биде отворена групна изложба „Panic Room или скок во мислењето“. Во поставката земаат учество уметниците: Искра Димитрова, Нехат Беќири, Верица Ковачевска, Нада Прља, Велимир Жерновски, Матеј Богдановски, Христина Иваноска, Јане Чаловски, Ѓорѓе Јовановиќ, Филип …

Повеќе

Доделена наградата „ВАВИЛОН” за најдобар млад преведувач

Делегацијата на Европската Унија и Здружението на преведувачи и толкувачи (ЗПРМ) по седми пат ја доделија наградата за најдобар млад преведувач „ВАВИЛОН” по повод Европскиот ден на јазиците. Првата награда му беше доделена на Сашо Данилов, за неговиот превод на делото „Телефонската говорница на другата страна од мостот” од Аријане …

Повеќе

“ХОМО“ со премиера во рамки на фестивалот „Синедејс“

Долгометражниот игран филм „ХОМО“, под режисерската палка на Игор Иванов – Изи и во продукција на Скопје Филм Студио, вчеравечер ја доживеа македонската премиера во рамки на овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм “Синедејс“. “ХОМО“ беше прикажан како филм за затворање на Фестивалот, а неговата премиера се одржа на …

Повеќе

Професорот Зоран Поповски е првиот научник од Македонија што стана член на Европската академија

На 1-ви септември престижната Европска Академија (Academia Europea, Academy of Europe) го доби својот прв научник од нашата држава. Станува збор за професорот Зоран Т. Поповски од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Academia Europea (Academy of Europe – АЕ) e паневропска асоцијација на научници од земјите – членки …

Повеќе

Наградата „Ристо Шишков“ во рацете на актерката Александра Пешевска

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кое заврши синоќа во Струмица. Актерката наградата ја доби за улогата на Кејт во претставата „Телефонот на мртовецот“ од Сара Рул, во продукција на театарот од …

Повеќе

Избрани драми од Горан Стефановски на Саемот на книгата

На Саемот на книгата книжарницата „Полица“ го промовира своето ново издание, драмски избор од Горан Стефановски, кој ги опфаќа драмите: „Диво месо“, „Лет во место“, „Хај-фај“, „Дупло дно“, „Баханалии“ и „Демонот од Дебар Маало“. – Драмскиот автор, писател, драматург, професор, човекот Горан Стефановски, ни е повеќе од потребен во вакви …

Повеќе

Ивадамјановски за „Двоумење“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вечери на поезијата ја доделуваат за најдобро поетско издание меѓу два фестивала. Жири комисијата во состав: Ангелина Бановиќ Марковска – претседател, Анастасија Ѓурчинова, Соња Стојменска Елзесер, Душко Крстевски …

Повеќе

Послание на Генералниот секретар на Светската академија на поезијата, при УНЕСКО, д-р Лаура Троиси за СВП

Генералниот секретар на Светската академија на поезијата, при УНЕСКО, д-р Лаура Троиси спречена, поради откажаните летови, во неможност лично да присуствува на Струшките вечери на поезијата, иако тоа претходно беше договорено, испрати свое Послание. Обраќајќи му се на директорот Тодорче Тасевски, Д-р Троиси, во име на институцијата и почесниот претседател …

Повеќе

Децата од Здружението „Заедно можеме“ учестуваа на Меѓународниот симпозиум на уметноста „Струга 2020“

Членовите на Здружението за лицса со посебни потреби „Заедно Можеме“ од Гостивар беа дел од четвртото издание на Меѓунардониот симпозиум на уметноста „Струга 2020“, во орагнизација на Здружението за уметност и култура „Силиндарт“ – Гостивар. Дваесетина учесници, речиси сите деца со посебни потреби, твореа уметнички дела со помош на уметниците …

Повеќе

Отворени 59-те Струшки вечери на поезијата

Со читање на антологиската „Т’га за југ“ на македонски, албански, англиски и француски, синоќа во хотелот Дрим во Струга започнаа 59-те Струшки вечери на поезијата. Во услови на пандемија, со максимално почитување на протоколите, најстариот поетски фестивал во светот ја продолжи традицијата, преку видоизменето или хибридно издание. Оваа година на …

Повеќе