Актуелно

desk4

2019 година е година на нестандардни политички лидери

  За да се издигне на врвот на државата, политичар мора да биде цврст, чесен, добро подготвен и со беспрекорен имиџ. Тоа беше до неодамна во демократските земји. Но откако Доналд Трамп стана претседател на Соединетите држави, ова верување е разнишано. Впрочем тој веќе не е сам. 2019 година беше …

Повеќе

#MeToo: Случајот „Харви Вајнстин” – хроника на еден скандал

Повеќе од 80 жени, меѓу кои и познати актерки и соработнички, го товарат филмскиот продуцент Харви Вајнстин за сексуално вознемирување. Процесот против него започнува денеска, објави DW.   Сѐ почна со еден твит, како и многу други приказни на денешницата, а потоа во најкраток рок прерасна во скандал. Американската актерка …

Повеќе

Нов претседател, стари поделби во Хрватска

Новиот хрватски претседател Милановиќ стои пред големи предизвици. Без големи надлежности тој треба да ја надмине поделеноста на земјата. Од успехот на Претседателот зависат многу нешта, смета Зоран Арбутина.      Првите зборови на новоизбраниот хрватски претседател беа јасни и свесно одбрани. Уште во изборната ноќ им се заблагодари на сите …

Повеќе

Иран: Зошто сега е убиен Сулејмани и што ќе се случува

  Убиството на генералот Касим Сулејмани, командант на единиците „Кудс“ – елитен дел на иранската Револуционерна гарда – е драматична ескалација во ужасниот американско-ирански конфликт, што може да има значајни последици. Се очекува одмазда. Реакции и одмазда може да ги доведе двете земји во директен конфликт. Иднината на Вашингтон во …

Повеќе

Британија, избори и факти – Зошто токму во четврток

Околу 30 милиони од 66 милиони Британци се очекува да излезат на парламентарните избори во 650 изборни единици в четврток, каде има 3.322 кандидати. Околу 50.000 избирачки места ќе бидат отворени од 7 до 22 часот по локално време. Според британскиот мнозински изборен систем, лицето кое ќе освои најмногу гласови …

Повеќе

Тој, таа, тие: Американците ги бираат своите заменки

Емили Гарднер, која смета дека „е повеќе женско отколку не“, пред неколку години им рече на членовите на семејството дека повеќе би сакала кога зборуваат за неа да ја користат заменката „тие“, отколку „таа“. Таа 23-годишна девојка е пример дека меѓу прогресивните Американци се повеќе е распространет трендот дека имаат …

Повеќе

Земјотрес го стресе Скопје и регионов

Два земјотреса со магнитуди од 6,4 и 5,3 степени според Рихтеровата скала се почувствувани рано изутринава во 03:54 и во 04:03 часот во Северна Македонија, Албанија, Црна Гора , Босна, Грција..   Според Австралиската сеизмичка опсерваторија, земјотресот бил на длабочина од 37 километри. Земјотресот удрил на 10 км северозападно од …

Повеќе

Алкалоид со дополнително вложување во Република Србија

 Алкалоид АД Скопје континуирано вложува во освојување на поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел на 21.10.2019 година изврши дополнително вложување во Алкалоид ДОО Белград, друштво кое е 100% сопственост на Алкалоид АД Скопје, по пат на зголемување на основачкиот влог.   Станува збор …

Повеќе

Жените родени во овие 3 хороскопски знаци се најпривлечни

Најсилна привлечност имаат оние жени кај кои природната убавина е надополнета со внатрешни квалитети. Женската внатрешна убавина не може лесно да е објасни, но хороскопот открива кои особини на жените родени во три посебни знаци ги привлекува мажите и тие засекогаш остануваат покрај нив. Девица Жените родени во овој знак …

Повеќе

Дали лутите пиперки помагаат да ослабнете?

Истражувачите ширум светот знаат дека капсицинот, биоактивна состојка поради која чили пиперчињата се толку лути, може да го забрза вашиот метаболизам и да ви помогне побрзо да се заситите. Но едно неодамнешно истражување спроведено во американскиот колеџ УЦЛА сугерира дека оваа состојка, која можеме да ја најдеме и во обичните …

Повеќе