Актуелно

Политика

Петровска реагира: Постапката за набавка на обрасците за лични документи е спроведена и договорот е склучен согласно Законот за јавни набавки

„За да се борите против криминалот треба да го осудите криминалот во сопствените редови. Следниот пат кога ќе застанете пред камера со обвинувања, прво проверете дали ги знаете сите информации или сте наседнале на нечија провокација или непознавање, реагира дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска на обвинувањата на …

Повеќе

Владата ќе одржи седница во Штип, најавени серија активности на премиерот и министрите

Владата утре во Штип ќе ја одржи редовната четврта седница. Премиерот Оливер Спасовски и министрите, како што соопшти владината прес – служба, ќе имаат и повеќе активности во штипскиот регион. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, како дел од неговите активности во пресрет на владината седница, ќе изврши увид …

Повеќе

Дерковски: Измените на Изборниот законик да се донесат поскоро за да се имплементираат правилно

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Дерковски во интервју за МИА рече дека иако не се уште распишани, Комисијата се подготвува за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 12 април. Во интервјуто за МИА Дерковски вели дека најавените измени на Изборниот законик кои се уште не …

Повеќе

Педесет милиони денари од Министерството за земјоделство за потребите на водостопанските подружници

Министерството за земјоделство ќе им помогне на земјоделците пред претстојните пролетни активности, посебно за наводнувањето, за што од државниот буџет е обезбедена и финансиска поддршка за водостопанските подружници, најави министерот за земјоделство, Трајан Димковски при неговата работна средба со земјоделците од Кочанско. Состанокот го организираше локалната самоуправа на Кочани, како …

Повеќе

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница. Од Комисијата информираат дека за овој Предлог закон, кој се предлага да се …

Повеќе

Спасовски – Река: Заложби за натамошен економски развој, добрососедски односи, НАТО и ЕУ перспективи на државите и регионот

Заложбите за побрз проток на луѓе, материјални добра, поефикасни услуги на граничните премини и интензивирањето на економската соработка се областите на кои се разговараше на денешната средба на претседателот на Владата, Оливер Спасовски со амбасадорот на Албанија во нашата држава, Фатос Река. На средбата двајцата соговорници констатирале дека е неопходно, …

Повеќе

Претседателот на Европскиот совет в петок во Скопје

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок ќе допатува во посета на Северна Македонија, потврдија за МИА високи дипломатски извори од Брисел. Тој во Скопје ќе допатува од Тирана, каде што исто така ќе оствари средби со албански претставници. Мишел ќе оствари средби со високи претставници на земјава, на …

Повеќе

Заев – Тимоние: Да дадеме дополнителни аргументи пред ЕУ преку усвојување на Законот за ЈО

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција во Република Северна Македонија, Кристиан Тимоние. На средбата беше разговарано на повеќе актуелни теми, како процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, спроведувањето на реформите, но и …

Повеќе

Чулев бара мислење од ДИК дали врзаните потписи се однесуваат за сите активности на МВР

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали вразните потписи се однесуваат само за прашања поврзани со организација на изборите или генерално за сите тековни активности на МВР. Како што изјави за МИА министерот Чулев, барањето …

Повеќе

Пленковиќ очекува деблокирање на стартот на преговорите со Скопје и Тирана

Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, претставувајќи ги приоритетите на хрватското претседателство со ЕУ, на состанокот на претседателите на комисиите за европски прашања на парламентите на …

Повеќе