Актуелно

Политика

Кој е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот на партијата, Христијан Мицкоски попладнево го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Сајкоски, роден во Кичево, во својот роден град бил претседател на општинскиот Совет од 2009 до 2013 година, бил заменик-министер за локална самоуправа и директор на јавното …

Повеќе

Заев: Мицкоски разговара за да не се договара

„Не е се за критика, нешто е за поддршка, одговори претседателот на Владата Зоран Заев во интервју за ТВ Стар, на прашањето во врска со обвинувањата на опозицијата за пакетит антикризни мерки. „Пакетот е за добробит на граѓаните, да спасиме економија, стандард, за заштита на честа на родител пред дете, …

Повеќе

Коневски: Засега немам амбиции да бидам лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на општина Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, за емисијата „Топ тема“ изјави дека Христијан Мицкоски е единствениот носител на одговорноста за поразите на ВМРО-ДПМНЕ. „Знае дека ја има изгубено довербата кај делегатите што го гласаа. Знае дека треба да излезе пред нив и да им се …

Повеќе

Мицкоски објави: Избран e новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНE

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешното заседавање на партијата го избрало Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар. „Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Сајко нека е со успех позицијата, нѐ чека многу работа и заеднички битки. Се до конечна победа над мафијата“, …

Повеќе

Калеска Ванчева: Мицкоски велеше дека е потребна вонредна состојба, па сега ретерира од првично изјавениот став

Пратеничката Снежана Калеска Ванчева од редовите на СДСМ, за отвореното студио на ТВ 24 изјави дека целата јавност веќе добро знае дека од самиот почеток на доаѓањето на чело на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски има ретерирања од првично изјавен став, за било кое прашање. „Уште подобро кажано би било дека не научивме …

Повеќе

Дали Милошоски ќе го замени Јанушев на позицијата генерален секретар?

ВМРО-ДПМНЕ попладнево на Централен комитет ќе го избере новиот генерален секретар на партијата кој треба да го замени Игор Јанушев. Неофицијално, според извори од партијата, најголеми шанси за нов генерален секретар има Антонио Милошоски. Јанушев ја поднесе оставката пред десетина дена, со образложенбие дека тоа на седницата на Извршниот комитет …

Повеќе

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски останува посветена на деструкција, неодговорно и незрело однесување

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов соопшти дека најавите дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против потврдувањето на одлуките за прогласување на вонредна состојба од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ја потврди деструктивноста и неодговорноста на оваа партија. „Денеска, повторно се потврди дека ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски се …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ во сабота ќе протестира пред Министерството за правда

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за в сабота најави нов протест во Скопје, на кој, како што соопшти денеска, ќе протестираат против неправда, реваншизам и политичко насилство. Протестот ќе почне во 18.30 часот пред Министерството за правда, по што ќе продолжи пред Основното јавно обвинителство. Според ВМРО-ДПМНЕ, „власта во недостаток на успеси и …

Повеќе

Прекината седницата на чиј дневен ред беа одлуките за вонредна состојба

Собранието денеска ја почна седницата на чиј дневен ред беа ставени петте одлуки за прогласување вонредна состојба поради пандемијата предизвикана од КОВИД-19, но расправата по нив не почна бидејќи седницата беше прекината по усвојувањето на две одлуки за формирање и изменување на состав на собраниски работни тела. По усвојувањето на …

Повеќе

За ВМРО-ДПМНЕ вонредната состојба била злоупотребена од техничката влада

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласат за потврдување на петте одлуки на претседателот Стево Пендаровски. Така било одлучено на денешната координација на пратеничката група на партијата, така што е извесно дека одлуките што шефот на државата ги донесе по предлог на техничката влада нема да бидат потврдени во овој собраниски …

Повеќе