Седум руски војници ја напуштија воената единица во Украина

од desk4

Седум руски војници кои порано биле затвореници „побегнале со оружје од воена единица“ во Соледар, Украина, според руската државна новинска агенција Тас.

Тројца од војниците се заробени од руските сили откако биле фатени додека пиеле во кафуле во окупираниот источен град Луганск.

„Уште еден од избеганите бил застрелан од самите бегалци, бидејќи сакал да се предаде“, објави медиумот.

Наводно се приведени уште двајца мажи, а по другиот војник се трага.

Русија почна да регрутира мажи од својот затворски систем минатата година, а платеничката група Вагнер регрутираше десетици илјади осуденици за војната.

 

Слични содржини