Експлозија на границата со Белорусија, Русија и Украина

од desk4
404 прегледи

Руски војници вчера бомбардираа пат што го поврзува украинскиот град Чернихив со рускиот град Брјанск, соопшти Државната гранична служба на Украина.

Андриј Демченко, портпарол на Службата за државна безбедност, изјави за „Украинска правда“ дека руските војници веројатно го сториле тоа поради страв од украински напад.

„Како што веќе нагласив, нашата држава е исклучиво одбранбена и не ни треба Брајанск“, изјави Демченко.

Слични содржини