Актуелно
Почетна / Популарно

Популарно

Димитров: 287 македонски граѓани се вратија од Загреб и Малта

Вкупно 287 македонски граѓани денеска се вратија во државата со помош на Министерството за надворешни работи, Министерството за здравство и Генералниот секретаријат, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Според него, 169 од нив се вратија од Загреб, а 118 од Малта. „Посветеноста на колегите во МНР, Министерството за здравство …

Повеќе

Потресна исповед на медицинска сестра: Не знам дали повторно ќе си ги видам децата

Шпанија е едно од најголемите жаришта на Корона вирусот во Европа. Таму во изминатите 24 часа беа регистрирани рекорден број на починати лица – вкупно 769. Азра Добојлиќ е медицинска сестра која живее и работи во Шпанија, поточно во Палма де Мајорка. Таа во утринската програма на БХРТ теевизија упати …

Повеќе

Микро претпијатијата од услужната дејност бутици и продавници бараат помош од Владата

Ширењто на Корона вирусот претставува опасност и за микро претпијатијата од услужната дејност бутици и продавници на ниво на цела држава, од каде што предупредуваат дека доколку не се донесат конкретни мерки ќе бидат приморани дел од дуќаните засекогаш да се затворат и да има отпуштање на околу 20000 работници. …

Повеќе

Ковид-19, реверзија на нација-држава или глобалната (не)солидарност?!

Книгата на јапонскиот професор Кеничи Охмеи „Безграничен свет“, на почетокот на 90-тите години на минатиот век, веднаш по падот на Берлинскиот ѕид беше класика во теоријата на глобализацијата. Овој врвен јапонски професор книгата за „светот без граници“ ја напишал во период кога: Јапонија беше докажана суперсила во три важни области …

Повеќе

Развојна банка: Фирми почнаа да праќаат апликации, размислуваме за внесување други дејности

Развојната банка веќе добила апликации од фирми погодени од коронавирусот за бескаматните кредити, велат од таму за „Лоаклно“. Од таму посочуваат дека навремено и транспарентно ќе биде известена јавноста за сите одлуки на Развојната банка, како и дека се размислува поголем опфат на дејности погодени од коронакризата за овие кредити, …

Повеќе

Титаник3: Обвинетиот Гури одел на работа, а не се појавувал на судење

Обвинетиот Исмет Гури во предметтот „Титаник3“ на утрешното рочиште ќе биде присилно спроведен во Кривичниот суд за кога се закажани и завршни зборови. Гури е обвинет заедно со координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Алими, за преправање на записници од гласање за локални избори во Чаир. Според дописот кој …

Повеќе

Родителите на шестмесечната Бисера бараат помош

Малата Бисера од Прилеп која од своето раѓање и било дијагностицирана конгенитална варичела, сеуште води борба со своите родители на Детската клиника во Скопје. Тие неколку пати побарале помош од докторите кои ја лекувале и сите останати надлежни. Според мајката на малата Бисера,  откако се наоѓаат во клиниката Бисера се здобила …

Повеќе

Објавата на имиња на заболени лица е недозволиво и незаконски

Бројот на лица во земјава заболени од корона вирусот секојдневно расте, а со него расте и нетрпеливоста кај граѓаните. За жал овие денови сме сведоци и на постојани прозивки и линч упатени до оние лица кои веќе се наоѓаат во самоизолација или го имаат вирусот КОВИД-19. На социјалните мрежи се …

Повеќе

Корона блуз: Дечко од Ријека секој ден од балкон на саксофон ги развеселува комшиите во изолација (ВИДЕО)

Момче од Ријека во изолација не престанува да свири саксофон на својот балкон. Како што пренесуваат локалните медиуми од воведувањето на карантин од неговата тераса може да се слушне музика, а на репертоар се блуз, џез и други мелодии. Otkad je "karantena", mladić iz Rijeke ne prestaje svirati saksofon na …

Повеќе

Австријците работат со полна пареа на вакцина: Од крвна плазма на излечени пациенти ќе направат лек, еве како

Во Виена со помош на фармацевстката компанија „Такеда“ забрзано се работи на развој на вакцина против коронавирус. Вакцината е направена со употреба на антитела од крвната плазма, а благодарение на еден донор на плазма оваа недела започна развојот на терапијата против Ковид-19. „Бараме пациенти кои целосно ја излечиле инфекцијата да …

Повеќе