Актуелно
Почетна / Популарно

Популарно

Метаморфозис: Во последните три години е намален бројот на тужбите за клевета и навреда против новинари поднесени од политичари

Послените три години е намален бројот на тужбите за клевета и навреда против новинари поднесени од политичари како инструмент за вршење притисок и нивно замолчување, велат резултатите на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“. „Во овој период не само што се намали …

Повеќе

Ременски: Недозволено е изнуда на исказ, особено ако тој е невистинит

Обврска на секое службено лице и јавен обвинител е да користи законски начини за обезбедување на докази во истражна и кривична постапка, вели во изјавата за Локално.мк поранешната пратеничка Фросина Ременски по денешниот исказ од страна на обвинетиот Бојан Јовановски дека му нуделе слобода доколку каже дека Ременски земала пари …

Повеќе

„Рекет“: Клучните снимки за Катица Јанева и Боки 13 останаа зад затворени врати

За жал не смееме да ги коментираме снимките кои беа пуштени зад затворени врати, изјавија адвокатите на обвинетите, Бојан Јовановски и Катица Јанева по завршувањето на денешното рочиште. „Нема да коментираме ништо во врска со овие снимки, а за другите докази ќе си кажеме во завршниот збор и дали има …

Повеќе

Дуковски за снимката зад затворени врати: Доказната вредност е нула

Ние баравме да биде присутна јавноста се со цел да се види каква е доказната вредност на овој доказ, изјави адвокатот на Бојан Јовановски по денешното рочиште за предметот „Рекет“, од кое по наредба на судиката, јавноста беше исклучена. „Ние сметаме дека доказната вредност на овој доказ е нула. Ниту …

Повеќе

Бугарите и Грците се најчестите гости во Македонија, храната им е број еден

Туристи од Бугарија и Грција се најчестите гости кои во декември 2019 година престојувале во нашата држава, покажуваат последните податоци од Државниот завод за статистика. По нив следуваат туристите од Србија, Турција, Албанија, Хрватска, а голем е бројот и на гости кои доаѓаат од азиските земји. „Според податоците, бројот на …

Повеќе

Чулев: Владината одлука со која се поништуваат конкретните решенија е противзаконска

Во текот на вчерашната Владина седница беше донесена одлука за поништување на решенијата за распоредување на работно место, со која се поништуваат 88 решенија за распоредување на работници во Министерството за внатрешни работи. Во врска со одлуката, министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска достави известување до вработените во кое …

Повеќе

Почна судењето за случајот против Емил Јакимовски

Денеска во Кривичниот суд во Скопје започна судењето за случајот против Емил Јакимовски, обвинет за семејно насилство врз неговата поранешна сопруга и за закани врз новинарката Мери Јордановска. Денешното рочиште беше одложено откако судијката побара на следното да дојде вештак психијатар, кој ќе треба да ја образложи состојбата на Јакимовски. …

Повеќе

02 Иницијатива: Чии интереси бранат и кого го застапуваат во Собранието пратениците кои не гласаа за Законот за управување со отпадот

Гласањето за измени на законот, даде едно ново светло на темата околу грижата за животната средина и здравјето на граѓаните, а тоа е дека овој пат не станува збор за партиски, туку за лични позиции на пратениците, сметаат од 02 Иницијативата. „Доколку внимателно се погледа листингот од гласањето може да …

Повеќе

Камчев до Боки13: Лиле не мирува и Зоки читам глупости зборел

„Покани? Нели завршија?“. Вака гласи едната од многуте пораки кои Орце Камчев му ги испратил на Бојан Јовановски – Боки 13, а се однесуваат за влијание врз истрагата „Империја“ од обвинетата Катица Јанева. Обвинителката Ивана Трајчева во продолжение на доказната постапка за „Рекет“ во продолжение ја презентираше фотографијата која Камчев му …

Повеќе

Маричиќ: Новата методологија придонесува за зајакнат кредибилитет на процесот, придобивки за реформаторите и санкции за оние кои ги кочат европските процеси

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија го поздравува обновениот пристап на Европската Комисија за подобрување на пристапниот процес, смета националниот координатор за интеграција во ЕУ, Бојан Маричиќ. „Новата методологија придонесува за зајакнат кредибилитет на процесот, придобивки за реформаторите, но и санкции за оние кои ги кочат европските процеси. Ова покажува дека процесите …

Повеќе