Актуелно
Почетна / Глобално

Глобално

Полицајци обвинети за клекнување на врат на црна жена во Бразил

Ќе биде поднесена постапка против двајца воени полицајци од бразилскиот град Сао Паоло, откако се објави видео на телевизија во кое едниот од нив стои на вратот на Афроамериканка. Видеото ја прикажува средовечната сопственичка на мал бар, а потоа одвлечена по тротоарот со лисици на рацете. Инцидентот се случил во …

Повеќе

Британците стравуваат од вториот бран на корона: Црни прогнози за зимата 2021 година, би можеле да умрат околу 120.000 луѓе

Научниците сугерираат дека околу 120.000 луѓе би можеле да умрат во вториот, зимски бран на инфекција со коронавирус во Велика Британија. Најлошото сценарио е бројка од 24.500 до 251.000 смртни случаи во јануари и февруари 2021 година. До денес, 44.830 луѓе починале од коронавирус во Велика Британија. „Ризикот може да …

Повеќе

Црногорците нудат државјанство ако купиш стан

Компанијата „Адриатик Маринас“ од Тиват веќе го претстави на пазарот недвижниот имот од комплексот наречен „Boka Place“, нов дел од луксузното наутичко и туристичко одморалиште Тиват, Порто Монтенегро, иако изградбата ќе започне дури на крајот на годината, пишуваат подгорички Вијести. Во огласот се вели дека странските купувачи на станови и …

Повеќе

Пожар во Котор по бакљадата за Денот на независноста на Црна Гора (ВИДЕО)

Пожарот на ридот Сан Џовани во Котор, кој избувнал поради бакљадата по повод одбележување на Денот на државноста на Црна Гора на ридовите на тој град, бил изгаснат по неколку часа, јавуваат подгорички Вијести. Ридовите се под заштита на УНЕСКО уште од 2017 година. Во оваа област се наоѓа и …

Повеќе

Повторно тепачка во тајванскиот Парламент, опозицијата ја зазеде пленарната сала

Пратениците на најголемата тајванска опозициска партија денеска повторно ја зазедоа  зградата на парламентот, откако претходно се истепаа со колегите од владејачката партија за да влезат во неа. Опозициската Кинеска националистичка партија (КМТ) повторно протестираше против номинирањето на Чен Чу, блиска соработничка на претседателката Каи Инг, за шеф на надзорно владино …

Повеќе

Трамп: Имам добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има многу добар однос со водечкиот епидемиолог во земјата, Ентони Фаучи, но дека не секогаш се согласува со него. Трамп е се повеќе критички настроен кон владините здравствени службеници и нивните препораки, во време кога постојаниот раст на бројот на заразени со коронавирусот се …

Повеќе

Епидемиологот Кон открива колку долго не штити маската: Вака 100 пати се намалува пренесувањето на короната

Епидемиолог Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, која е неповолна со тенденција да се претвори во вонредна. – Прогласивме вонредна состојба во голем број градови, така што е јасно дека целиот здравствен систем е пренапрегнат и под голема тензија, а во моментов работиме на проширување на капацитетот. …

Повеќе

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Бразилскиот пртеседател Жаир Болсонаро, кој е заразен со коронавирусот, изјави дека се чувствува многу добро и порача дека ќе се врати на работа доколку неговиот денешен тест за коронавирусот биде негативен. Болсонаро истакна дека ќе биде во изолација се додека не се излекува од вирусот, пренесуваат британските медиуми. За Си-Ен-Ен …

Повеќе

Дали сум настинат или имам корона? Лекарите ја објаснуваат разликата во симптомите, а ова е најбитно во детекција на вирусот

Влегувањето во разладените простории од летните горештини и обратно, пиењето ладни пијалоци, освежувањето на базените и слично, се работи што сите ги правиме за време на најжешката сезона и за што нè предупредуваа нашите мајки и баби. Ваквото однесување честопати води до „летни“ настинки, кога, парадоксално, нивното време не е. …

Повеќе

Италијанците ја анализираат „српската корона“: Нова опасна мутација

Претседателот на италијанскиот регион Венето, Лука Заја, изјави дека со тестирањето се покажало дека вирусот корона што циркулира во Србија е поагресивен од оној познат во Италија. Заја рече дека тестирањето на пациенти заразени со вирусот покажало дека вирусното оптоварување е екстремно силно и дека типот на вирусот кој е …

Повеќе