Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно

(не)Секојдневно

АПЛАУЗ НА ГРОБИШТА ВО СРЕД НОЌ: Гласале за мртвиот градоначалник па отишле на гробот да му ја честитаат победата (ВИДЕО)

Граѓаните на романскиот град Девеселу го сакаа и почитуваа својот градоначалник Јон Алиман, кој почина од коронавирусот на 17 септември, толку многу што гласаа за него на локалните избори во неделата и покрај неговата смрт, објавија денес локалните медиуми. Починатиот Алиман (57) доби 1.057 гласови од вкупно 1.600 на гласањето …

Повеќе

Јапонците направија огромен робот од анимирана серија кој може да оди (ВИДЕО)

Јапонците направија вистински робот базиран на ликот од анимираната „Mobile Suit Gundam“, популарна ТВ-серија од крајот на 70-тите години на минатиот век. Роботот во Јокохама е направен од повеќе од 200 делови, висок е околу 18 метри и тежи 24 тони, а може да оди, да клекнува и да гестикулира. …

Повеќе

Бебе кое е родено во авион освои бесплатни билети за патување за цел живот (ФОТО)

Додека патуваше од Лондон до Каиро минатата недела, Хиам Наср Наги Дабан (38) од Јемен се породи во авион, а раѓањето на бебе во овие услови дефинитивно се исплатеше бидејќи бебето доби бесплатен авионски билети од авиокомпанијата до крајот на животот. На 16 септември, Јеменката Хиам леташе со авион „Египет …

Повеќе

Урнебесна свадба во БИХ: Сватовите завршија на покрив (ВИДЕО)

Свадбата во БиХ зазема посебно место во културниот и традиционалниот контекст. Денешните свадби се модерни со примеси на традиционалното. Сватовите се уште се китат. Автомобилите минуваат низ населби и свират. Постојат повеќе стари обичаи. Но, секоја свадба ја има заедничката радост на младоженецот. Кога ќе дојде невестата. Не можеше да …

Повеќе

ОВОЈ НАЦИОНАЛЕН ПАРК СЕ СЕТИЛ КАКО ДА ИМ ВРАТИ НА НЕКУЛТУРНИТЕ ТУРИСТИ: Преку пошта им го праќаат ѓубрето кое го оставиле зад себе (ФОТО)

Посетителите на националните паркови во Тајланд наскоро би можеле да започнат да добиваат пакети во кои управата им го испраќа ѓубрето што го оставиле зад себе. По многубројните посетители кои оставија купишта ѓубре минатиот викенд во националниот парк Као Јаи во близина на Бангкок, на министерот за животна средина Варавут …

Повеќе

Тричлено семејство тргнало со 665 кг злато и сребро преку граница: Паднале заради глупост

Тричлено семејство од Чешка ги шокираше граничните полицајци кога во нивниот багажник беше откриен товар од 665 килограми злато и сребро, вреден најмалку 700.000 евра. Можеби со товарот ќе стигнеа до крајната дестинација, Швајцарија, но во тоа ги спречи „сплет на околности“, поточно несовесноста на мозокот при операцијата. Имено, според …

Повеќе

Гостин на свадба во БИХ намерно ја сруши тортата, изненади реакцијата на младенците (ВИДЕО)

Видеото од венчавката од Љубушки во БиХ го обиколи регионот поради гостин на свадбата кој ја фрли тортата на младенците на подот. Видеото објавено од група од Мостар покажува како гостин фрла свадбена торта на подот, која младенците сè уште не успеале да ја исечат. Во моментот кога келнерот ја …

Повеќе

Брачен пар од Хрватска снима порно филмови, ги продаваат на странци и одлично заработуваат

Брачна двојка од Хрватска снима домашно порно и им го продава на странци и велат дека заработуваат одлично. Важно е да се напомене дека и двајцата се вработени и кога не снимаат порно, тие работат сосема обични работи. Ќе дојдеш од таму, ќе ти направам кадар на нозете … И …

Повеќе

Запознајте го вистинскиот Тарзан: Израснал во шума, до пред 7 години не знаел дека постојат жени (ВИДЕО)

Еден маж и неговиот син беа „спасени“ од џунглата во Виетнам пред седум години, откако живееја во изолација 41 година. Хо Ван Ланг и неговиот татко живееле во џунгла за да ја избегнат американската војна, објави Унилад. Додека живееле во шумата, Ланг користел стапици за фаќање, убивање и готвење стаорци, …

Повеќе

Босанец уловил сом од скоро 100 килограми

Осум килограми недостасуваа за првиот официјален улов од 100 килограми сом оваа сезона. Имено, Радослав Кечојевиќ фати огромна риба со тежина од 92 килограми и долга 245 сантиметри во Билечко езеро во БИХ. За да може ова чудовиште да „излезе на суво“, му помогнал Александар Денда, рибар кој веќе е …

Повеќе