Почетна / (не)Секојдневно

(не)Секојдневно

Истражувањата покажаа: Мачките се врзуваат за луѓето повеќе од кучињата

Она што најмногу сме го слушале за карактерот на мачките е „фактот“ дека не не сакаат. Многумина велат дека мачките се потполно без емоции и дека воопшто не се врзуваат за сопствениците. Се мисли дека мачките би одбрале храна од потполно непознат човек, него да потрчаат во прегратката на својот …

Повеќе

Реален „Breaking Bad“: Професори „готвеле“ метамфетамин на факултетот каде предаваат

Двајца универзитетски професори по хемија на Универзитетот Хендерсон во Арканзас се обвинети и уапсени под сомнение дека во факултетската лабораторија произведувале силни синтетички дроги. Овој случај ја асоцирал јавноста на мегапопуларната серија „Breaking Bad“, но сепак, не дошло до моментот на судир со моќните мексикански нарко-картели. Двајцата професори, Тери Дејвид …

Повеќе

Психијатрите тврдат дека претераното онлајн-купување е ментално нарушување

Зависноста од купување преку интернет треба да се препознае како вистинско ментално нарушување, велат експертите, оваа зависност има големо влијание врз човечкиот ум. Иако зависноста од купување е одамна призната, таа денес има прилично поинакво значење и обем. Сега, тоа влијае на еден од дваесет луѓе, според „Дејли мејл“. Така, …

Повеќе

Ја заборавиле цела ноќ во солариум: Бев како жива закопана

Маја Грунлунд (32) од Данска 10 часа била заробена во солариум и мислела дека ќе умре. Целата драма се одигала во април, а Маја сега одлчила да ја раскаже својата приказна. – Беше касно навечер. Се слушна удар. Се преплашив. Сакав да го подигнам капакот, но не можев ниту да …

Повеќе

Стил како на Трудо: Бошњаковски на заклетва со шарени чорапи (ФОТО)

На денешното положување свечена заклетва на 23. класа студенти-питомци и слушатели на КСОУОфЛС за 2019/20 година и свечената промоција во прв офицерски чин на 19. класа, се обрати претседателот Стево Пендаровски. Она што го привлече вниманието, сепак, беше еден несекојдневен детаљ токму кај генералниот секретар на претседателскиот кабинет, Миле Бошњаковски. …

Повеќе

Чудо од дете: Дипломира на само девет години, а веќе наредната ќе запише докторат

Чудо од дете од Белгија на само девет години студира електротехника и во декември планира да дипломиера на Технолошкиот факултет Еиндховен, на студиите кои ги запишал минатата година. После тоа, Лаурен Симонс, планира да запише и докторски студии по електротехника, а истовремено ќе студира и медицина, рекол неговиот татко Александа …

Повеќе

Во ист ден: Мајка на три деца дознала дека го победила ракот, а потоа добила на лото

Лејн Пирс (55) работи во перална за алишта и е мајка на три деца, а неодамна најверојатно го имала најсреќниот ден во својот живот. Британскиот The Sun, пишува дека Пирс била во својот дом кога го отворила писмото. Истото носело информалција дека повеќе нема рак на дојката. По десет минути, …

Повеќе

За што сè е корисно водењето дневник?

Пишувањето дневник не е само за вљубени тинејџери кои немаат со кого да ги споделат своите тајни, туку може да биде навистина моќна алатка за мир и личен развој. За жал, мал е бројот на луѓе кои реално водат дневник за она што им се случува во текот на денот. …

Повеќе

Кога сме гладни всушност носиме најдобри одлуки

Вкоренетото верување дека кога сме гладни мислиме само на храна воопшто не е точно. Всушност, многу подобро рамзислуваме на празен стомак. Според една студија објавена во списанието „PlosOne“, гладот нè принудува да се сконцентрираме на големи и комплексни нешта, пообјективно да гледаме на животот, а со тоа и порационално да …

Повеќе

Затвореник накратко умрел па барал да му ја укинат доживотната казна

Американскиот суд го одбил барањето на осуденик кој тврди дека ја отслужил доживотната казна бидејќи накратко бил прогласен мртов. Бенџамин Шрајбер (66) е осуден на безусловна доживотна казна затвор во сојузната држава Ајова, бидејќи во 1996 година до смрт претепал еден маж, пишуваат американските медиуми. Осуденикот тврди дека ја отслужил …

Повеќе