13 членови на семејството умреле откако изеле сомнителна токсична каша

од desk4

Тринаесет членови на исто семејство во Намибија починале откако јаделе сомнителна токсична каша, соопшти државната телевизија на земјата.

Уште четири лица се во критична состојба во болница, објави намибиската радиодифузна корпорација (НБЦ).

NBC, цитирајќи го Министерството за здравство, соопшти дека најмалку 20 луѓе ја конзумирале „отровната или токсичната“ каша откако била измешана со ферментирана супстанција од домашен алкохолен пијалок.

Жртвите, кои биле од источниот регион Каванго на далечниот североисток на јужноафриканската земја, биле на возраст од две до 33 години, соопшти NBC.

Повеќето од загинатите биле деца и се наведува дека „имале очајна потреба од храна“, објави AfricaNews на својата веб-страница.

Слични содржини