Макс Верстапен победник во Монако

од desk4

На денешната трка во Монако, Макс Верстапен, актуелниот светски првак во Формула 1, триумфираше во доминантен стил на дождливо време. Тој стартуваше од пол позицијата и го задржа водството низ целата трка, преку целта пристигнајќи пред Фернандо Алонсо од Астон Мартин.

На подиумот, како третопласиран возач, се искачи Естебан Окон од Алпин. Во генералниот пласман, Макс Верстапен води со 144 бодови, претекувајќи го Серхио Перез со 105 бодови и Фернандо Алонсо со 93 бодови.

Следната трка на Формула 1 календарот е Големата награда на Барселона.

Слични содржини