Кој е Абдул Барадар, првото лице на Талибанците: Има многу ИНТЕРЕСНА врска со Американците!

од Stefanija Kuzmanovska

Абдул Гани Барадар, познат и како Мула Барадар, е ко-основач на Талибанците и висок лидер на милитантната исламистичка група, и се очекува да има водечка улога во управувањето со Авганистан откако Талибанците ја преземаа земјата, пишува Радио Слободна Европа на англиски јазик.

Барадар – најприсутното лице на Талибанците во јавноста – исто така беше претставник на бунтовничка група која потпиша револуционерен договор во Доха со Соединетите држави во февруари 2020 година, со цел да се стави крај на 20 -годишната војна во Авганистан.

Роден во 1968 година во провинцијата Урузган, Барадар е Дурани Паштун од племето Попалзаи. Тој беше и заменик -министер за одбрана на Талибанците.

Барадар побегна во Пакистан по американската инвазија на Авганистан по терористичките напади врз Соединетите држави на 11 септември 2001 година, што доведе до соборување на групата.

Барадар помина осум години во затвор во Пакистан, откако наводно бил уапсен во Карачи во 2010 година, во операција на американските и пакистанските разузнавачки служби.

Тој беше ослободен по барањето на американскиот пратеник во Авганистан, Залмај Халилзад, за да одигра улога во мировните преговори поради неговиот авторитет и углед, бидејќи може да преговара.

Меѓутоа, иако договорот со Соединетите држави ја заврши најдолгата американска војна во 2020 година, тој исто така го отвори патот за триумфално враќање на Талибанците во Кабул на 15 август, откако окупираа поголем дел од земјата во рок од седум дена, откако авганистанските сили се распуштија.

Барадар, за кого се зборуваше дека е на пат за Кабул на 15 август, може да одигра водечка улога во идната администрација на Авганистан за прв пат по речиси две децении.

Сухаил Шахин, портпарол и преговарач на Талибанците, изјави за Асошиејтед прес на 16 август дека милитантите ќе одржат разговори во наредните денови со цел формирање „отворена, инклузивна исламска влада“.

Барадар, кој служи како шеф на талибанското политичко биро, е моќна фигура која е почитувана во групата за неговите воени и преговарачки способности.

Во кратката видео изјава на 15 август, Барадар рече дека победата на групата била неочекувано брза, додавајќи дека вистинскиот тест ќе започне сега, со тоа што ќе им служи на луѓето и ќе ги реши нивните проблеми.

Новинарот Сами Јусаифзаи многу години известуваше за Талибанците и се сретна со Барадар.

– Барадар е многу мирна личност, го сретнав три -четири пати, тој е многу дипломатски настроен, зборува за суштината. Дури и пред апсењето, тој беше познат како личност која размислуваше многу во тишина [за Талибанците]. Тој има голема почит меѓу Талибанците – изјави Јусафзаи за РСЕ.

– Мислам дека има амбиции да стане лидер и тој е тој што многу успешно постигна договор со Американците – истакнува новинарот „Колку што слушнав од Талибанците, тој исто така има желба да игра водечка улога во иднина“.

„Барадар, кој стана втор командант по смртта на недостижниот талибански лидер Мула Омар во 2013 година, наводно работел во сенка со години, стратешки подготвувајќи се за крвав бунт на Талибанците и назначувајќи воени команданти во групата. За време на притворот во Пакистан, тој наводно им обезбедил на САД „корисни“ информации за работата на таа милитантна група. Барадар е од истото племе со поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи, кој беше во Кабул и рече дека „работи на мирно решение за прашањето за Авганистан со талибанското раководство“.

Барадар, кој се бореше против Советите во 1980 -тите, имаше неколку функции под бруталната влада на Талибанците од 1996 до 2001 година, за време на кои жените беа лишени од основните права, вклучително и забрани за студирање и работа и ограничен пристап до медицинска нега.

Групата се обиде да проектира поумерена слика во последните недели, додека многумина – вклучително и голем број Авганистанци кои ја напуштија својата земја и оние кои живееја во областите под контрола на Талибанците во последните години – не се убедени.

Во интервју за „Њузвик“ во 2009 година, Барадар рече дека групата е решена да се бори додека американските војници не ја напуштат земјата.

– Историјата на Авганистан покажува дека Авганистанците никогаш не се уморни од борбите додека не ја ослободат својата земја. Ќе го продолжиме нашиот џихад до протерување на непријателот од нашата земја – рече тој.

Во март 2020 година, американскиот претседател Доналд Трамп одржа 35-минутен телефонски разговор со талибанскиот политички лидер, кого Трамп го опиша како „многу добар“.

Барадар се состана со поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео во Доха во ноември.

Исто така, тој беше ангажиран во неуспешни разговори со администрацијата на претседателот Ашраф Гани, кој во 15 -тиот август избега од Авганистан, пишува Радио Слободна Европа.

Слични содржини