Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли

Размисли

Успеа ли Трамп да ги врати работните места во Америка?

Администрацијата на Трамп тврди дека работните места во производството се враќаат во Соединетите држави, додека фактите го кажуваат спротивното. Според Foreign Policy, ниту една идеја не била клучна за филозофијата на американскиот претседател Доналд Трамп за „Америка на прво место“ од враќањето на работните места дома, пренесува Танјуг. Во своето …

Повеќе

Каде оди Словенија со Јанша: Се разви во предводник на десницата, ги засилува врските со Орбан, новинарка нарекува ку*ва која наплаќа 35 евра

„Наскоро ќе бидеме најдобри во борбата против короната“, рече новинарката Евгенија Карл преку Твитер. И таа продолжи во истиот, саркастичен тон: „99,9% од населението ја поддржува владата. Стануваме втора Швајцарија, без корупција, без невработеност“. Причината за овој твит не се високите очекувања од новата словенечка влада, туку фактот што владата …

Повеќе

МОТ: Загубени се околу 300 милиони работни места

Меѓународната организација на трудот на Обединетите нации (МОТ) проценува дека пандемијата во вториот квартал од оваа година ќе изгуби скоро 11 проценти од работното време низ целиот свет. Тоа се 305 милиони работни места со полно работно време, според тековниот извештај под наслов „КОВИД 19 и пазарот на трудот“, кој …

Повеќе

Како се започнува успешен бизнис од нула

Ако сметате дека имате одлична бизнис идеја, веќе сте во предност во однос на конкуренцијата. Најуспешните луѓе така започнале со сега успешните компании, од нула потпирајќи се на своите знаења и вештини. За да успеете во бизнисот треба да поседувате исклучително знаење и да бидете посветени на својата идеја, а …

Повеќе

Опозицијата ширум Европа на „тенка жица“

Откако епидемијата од коронавирус се прелеваше во политичката агенда, опозициските политичари низ цела Европа, од претпазливи центристи до ентузијастичките популисти, изминативе два месеци одат по „тенка жица“, анализира „Гардијан“. Прашањата што може да се постават во тој контекст, посочува британскиот весник, се како да останат политички релевантни, додека владите, дури …

Повеќе

Како кучињата можат да ја намирисаат короната?

Првите тестови во Финска ги изненадија научниците – кучињата брзо научија да ја намирисаат заразата со коронавирус. Како можат нашите најдобри пријатели да помогнат во борбата против пандемијата? Успехот беше зачудувачки – по неколкунеделна обука, кучињата беа во можност да го разликуваат мирисот на урината на луѓето кои се позитивни …

Повеќе

САД сакаат да го исфрлат рускиот гас од пазарот

Под маската дека се грижат за енергетската безбедност на Европа, Соединетите американски држави планираат да ги поддржат земјите-членки на Иницијативата „Три мориња“ за да постигнат заедничка цел. Тоа се однесува на намалување на зависноста на Европа од рускиот гас и како да се „протурка“ американскиот гас на европскиот пазар. Експертите …

Повеќе

Зошто „посиромашните“ европски земји имаа помалку смртни случаи од коронавирусот?

Три месеци по почетокот на кризата во Европа со коронавирусот, епидемиолошките податоци покажуваат дека помалку богатите земји „победиле“ на Стариот континент, односно дека забележале помалку жртви од економски посилните европски земји, пишува „Кориере дела Сера“. Во текстот под наслов „Коронавирус во Европа: Зошто Романија, Бугарија, Албанија и Грција имаат помалку …

Повеќе

Никој не знае точно како успеа Јапонија да го победи коронавирусот

Бројот на заразени со коронавирус во Јапонија опаѓа и сега падна на неколку десетици, иако таа земја немаше рестриктивни мерки како повеќето други земји, пишува Блумберг. Нема ограничувања за движење на граѓаните, а бизнисите – од рестораните до фризерите, останаа отворени. Ниту една апликација за следење граѓани не е развиена. …

Повеќе

Вториот бран на коронавирус во Европа е неизбежен. Кога можеме да го очекуваме?

Додека полека се олабавуваат мерките воведени поради коронавирусот, Светската здравствена организација предупредува дека САРС-Ков-2 „можеби никогаш нема да исчезне“. Загриженоста за вториот, а евентуално и третиот бран на инфекција расте, пишува „Дојче веле“. Отпрвин се чинеше дека живото зад затворените врати ќе трае многу долго, можеби дури и до крајот …

Повеќе