Германија ја тресе нов скандал: Министерот за здравство фрлил стотици милиони евра на тестови за корона?

од Stefanija Kuzmanovska

Одлуката на германскиот министер за здравство, демохристијанот Јенс Шпан може да ја чини државата милиони евра, покажува истражувањето на јавните сервиси ГДР, ВДР и весникот „Зидојче цајтунг“.

Со указот за тестирање на коронавирус, донесен на почетокот на март, Шпан им дозволи на приватните центри да и наплатуваат на државата само до девет евра за материјал за еден брз тест, а од април до шест евра. Со контроверзниот декрет, Шпан им ја отвори вратата на многумина кои препознаа добра деловна активност во тоа. Тестирањето го плаќа државата, а материјалот за тестовите ја чини повеќе од 200 милиони евра месечно – покрај тоа, се плаќа и надомест од 12 евра по извршен тест.

Себастијан Фидлер, претседател на Здружението на германски криминални службеници, за потфатот на Шпан вели дека „тоа не е ништо друго освен повик за измама“, пренесе Дојче веле.

Бидејќи, уште во април, цената на еден комплет за тестирање беше помеѓу 2,50 и 2,80 евра. Добавувачите велат дека центрите за тестирање во моментов плаќаат од 1,80 до две евра по парче. Сега, дури и во супермаркетите, брзите тестови можат да се купат за две евра. На почетокот на годината, приватните центри наплатуваа на државата до шест евра во просек за еден тест материјал.

Вештачки високи цени

На почетокот на мај, инсајдер го предупреди Министерството за здравство преку е-пошта за овој проблем. Ако материјалот за еден тест се наплаќа повеќе од три евра, тогаш, како што е наведено, треба да се „испита подетално“.

Инсајдерот ги опиша и можните договори меѓу трговците на мало што продаваат тестови и центрите за тестирање. Се работи за „вештачки покачени продажни цени“. Во реформираната регулатива за тестирање на Шпан точно три евра, кои инсајдерот ги наведува, треба да бидат новиот паушал за трошоците за материјалите.

Маски од милијарда евра во ѓубре

Покрај скандалот со брзи тестови, Министерството за здравство и министерот Јенс Шпан го тресе скандал со маски. Како што претходно напиша ДВ, Министерството наводно минатата година набавило стотици милиони неупотребливи маски од Кина, кои ќе треба да бидат уништени. Маските беа платени околу милијарда евра.

Според неделникот „Шпигел“, шпанското министерство дури се обидело да ги дистрибуира маските на примателите на социјална помош, лицата со попреченост и бездомниците, наместо за редовна употреба.

Министерот за здравство ги отфрла тие критики и тврди дека маските биле проверени, како и дека се безбедни во заштитата од инфекции, иако немаат сертификат за ЕУ. Тој исто така истакна дека е разочаран од неговиот коалициски партнер, социјалдемократите, кои остро го критикуваа.

– Од каде што доаѓам, партнерите велат дека им е жал ако погрешиле, а во овој случај,тоа очигледно не треба да се очекува – рекоа тие.

Серија скандали за време на пандемијата

Во изминатите месеци стана познато дека неколку демохристијани се збогатија при набавката на заштитни маски, по што неколкумина се повлекоа од своите политички позиции. Постојат провизии од неколку милиони евра за медијација при набавка на маски. И оваа афера значително им наштети на конзервативците само неколку месеци пред изборите.

Јенс Шпан, на почетокот на пандемијата кога беа воведени строги мерки, уште еден од најпопуларните политичари во Германија, нагло падна во очите на јавноста во последните месеци. Исто така, се дозна дека во октомври, точно на денот кога предупреди дека приватните седенки и забави се најголемиот проблем во пандемијата, Шпан отишол на вечерна седенка во Лајпциг.

Таа седенка со десетина луѓе беше профитабилна – од гостите беше побарано да придонесат во кампањата на Шпан за изборите во Бундестагот, но да платат по 9.999 евра. Зошто таа сума? Бидејќи донациите од 10.000 евра или повеќе мора да бидат објавени во јавноста.

Неодамна, Шпан ги обвини граѓаните од балкански и турски корени за вториот голем бран на короната, кои, наводно, минатото лето масовно го донеле вирусот во Германија. Како што веќе напиша ДВ, бројките го демантираа тврдењето на Шпан.

Слични содржини