Верстапен не им остави шанса на ривалите во квалификациите во Џеда

203 прегледи

Светскиот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, ја освои својата втора последователна пол-позиција од почетокот на сезоната 2024 година, откако триумфираше во квалификациите пред утрешната трка за Големата награда на Саудиска Арабија.

Холанѓанецот ја обезбеди првата позиција на стартната линија во Џеда со време од 1:27.472, што беше за цели 0.319 секунди подобро од она на Шарл Леклер, кој исто така ќе стартува втор оваа недела. Пилотот од Монако стигна до првиот ред и покрај проблемите што ги доживеа при ракувањето со сосема новите меки гуми за време на квалификациската сесија.

Возачот на Ферари го победи минатогодишниот победник на Големата награда на Саудиска Арабија, Серхио Перез за 0,016 во битката за првиот ред. Друштво на Мексиканецот во вториот ред ќе му прави Фернандо Алонсо, кој беше за 0,374 побавен од Верстапен.

Тимските колеги од Мекларен, Оскар Пјастри и Ландо Норис ќе го делат третиот ред, а зад нив во четвртиот се возачите на Мерцедес Џорџ Расел и Луис Хамилтон. Јуки Цунода и Ленс Строл ќе ги сочинуваат првите десет на стартната мрежа.

Оли Берман за малку ги пропушти квалификациите за Q3 во неговиот прв натпревар од квалификациите за Формула 1, откако младиот Британец беше 0,036 секунди побавен од Хамилтон во битката за пласман во топ 10. Заедно со замената за Ферари на Карлос Саинц, елиминиран на крајот од Q2 беа и Алекс Албон, Кевин Магнусен, Даниел Рикиардо и Нико Хулкенберг.