Airbnb со понуда за 37 € за ноќевање во Париската опера

од Vladimir Zorba

Платформата за изнајмување имот „Airbnb“ нуди ноќевање за двајца во париската опера „Palais Garnier“ ова лето, претворајќи ја театарската кутија во кадифена спална соба со спектакуларен поглед на познатиот аудиториум, објави Ројтерс. Престојот на тема „Фантомот од операта“ е „намигнување“ кон романот на Гастон Леру и мјузиклот на Ендрју Лојд Вебер.

Водителката на престојот, Вероник Леру, е правнука на францускиот писател кој го создаде светски познатиот фантомски лик – Гастон Леру.

„Класичната приказна на мојот прадедо инспирираше толку многу луѓе низ годините“, рече Леру. „Ова е совршено време да му оддадеме почит и да им посакаме добредојде на „обожавателите“ на познатиот амбиент на неговиот многу сакан роман“.

Како дел од посветеноста на Airbnb за културен туризам во Европа, традиционалните оперски ложи на „Palais Garnier“ ќе бидат целосно обновени за да се зачува нивниот историски сјај од 19 век. Компанијата, исто така, ќе го финансира развојот на платформата за стриминг на Opera, обединувајќи ја целата аудиовизуелна содржина на Париската опера за широката публика низ целиот свет.

Пред пандемијата, Airbnb создаде други необични ноќевања во францускиот главен град, еден од нејзините клучни пазари. Тие вклучуваат резервоар за ајкула, катакомби со черепи, кабарето Мулен Руж и стаклената пирамида во Лувр. Идејата е да се охрабрат луѓето да „патуваат и да сонуваат во исто време – и да чувствуваат многу емоции околу нивното патување“, изјави за Ројтерс Емануел Марил, директор на Airbnb за Европа, Блискиот Исток и Африка.

За прв пат, една од најексклузивните приватни места за гледање во театарот се трансформира во величествена спална соба каде што гостите ќе поминат извонредна ноќ што доликува на мистериите и архитектонскиот сјај на „Palais Garnier“.

Престојот вклучува музички рецитал, вечера во украсена просторија за проба во зад сцената и турнеја зад сцената на сложената зграда од 19 век, вклучувајќи го и нејзиниот подземен базен, инспирација за дувлото на Фантом во книгата и мјузиклот.

Понудата за престој во „Palais Garnier“ ќе биде објавена во 18:00 часот по средноевропско време на 1 март за 37 евра плус даноци и такси.

Слични содржини