Ако Салах остане, Луис Дијаз оди на продажба: Едниот мора да го напушти Ливерпул

од Vladimir Zorba

Двајца многу добри крилни играчи на иста позиција ги попречуваат помладите сили кои доаѓаат, е оценката на експертите во Ливерпул, па е донесена одлука еден од двајцата да замине: или Мохамед Салах или Луис Дијаз.

Според вестите од Островот, планот на Ливерпул е да го убеди Салах да го продолжи договорот до 31 март. Доколку успеат во тоа, тогаш ќе го продадат Луис Дијаз (27), кој пристигна во јануари 2022 година од Порто и на 82 натпревари постигна 21 гол. Има доста голем интерес за него и на „Енфилд“ веруваат дека дури и ќе заработат.

Доколку „фараонот“ реши да ја прифати баснословната понуда од ПРО лигата на Саудиска Арабија, а Ал Итихад му понуди плата од над 100 милиони евра, ќе ги наполни Азијците и касата на Ливерпул со 100 милиони фунти. Во тој случај Луис Дијаз останува и презема поважна улога во тимот.

Со оглед на тоа што менаџерот Јирген Клоп заминува на крајот од сезоната, се надева на трофејот во Премиер лигата, а се уште не е пронајден наследник, тешко е да се погоди што всушност ќе се случи со Салах и Дијаз. Тие испратија понуда до Чаби Алонсо, но тешко дека ќе добијат одговор од него пред крајот на мај, бидејќи тој со најголеми амбиции игра на три фронта со Баер Леверкузен.

Слични содржини