Алонсо: Знаеме каде згрешивме, нема да се повтори 2023 година

од Vladimir Zorba

Екипата на Астон Мартин беше пријатното изненадување во првата половина од сезоната во Формула 1 2023 година, откако Фернандо Алонсо честопати се бореше во челото, па дури и забележа шест подиуми во неговите први осум старта.

Меѓутоа, во текот на годината, тимот од Силверстоун постепено беше претекнат од Ферари, Мерцедес и Мекларен за да заврши на петтото место во шампионатот за конструктори. Ова задоцнување се должи на недоволно ефективни подобрувања кои беа воведени со AMR23.

Пред единствениот тридневен тест пред почетокот на сезоната 2024 година, двократниот светски шампион Алонсо рече дека во Астон Мартин ги идентификувале грешките што биле направени минатата година и тие биле поправени при создавањето на AMR24. Тој исто така рече дека не очекува тимот да ги направи истите грешки во развојот на болидот во текот на претстојната сезона, која започнува следната недела со Големата награда на Бахреин.

„Сигурен сум, ако не бев, немаше да можам да спијам последните два месеци. Но, направивме многу експерименти и многу промени за да ги разбереме грешките што ги направивме и да ја најдеме насоката по која треба да се движиме со новиот болид. Научивме многу и имаме намера да се подобриме за да ги поправиме слабостите што ги видовме во развојот на болидот минатата година. Потоа тргнавме во погрешна насока, но предоцна сфативме.

Се надевам дека она што го научивме во тешките моменти минатата година ќе ни помогне оваа година. Мислам дека направивме добар исчекор во зима, можеби не толку голем како лани затоа што тогаш генерално основата за споредба беше многу слаба. Но, сега основата е посилна, што е разбирливо“, објасни Алонсо.

Слични содржини