Америка ќе воведе нови санкции против Иран поради поддршката за Русија

од Radmila Tasevska

САД ќе воведат „дополнителни санкции“ против Иран поради поддршката на земјата за руската инвазија врз Украина

Ова денеска го соопшти портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

– Ќе воведеме дополнителни санкции кон Иран во наредните денови и подготвени сме да одиме уште подалеку доколку Иран и испорачува балистички ракети на Русија, рече Кирби.

Слични содржини