Американците го одобрија ремдесивир како прв лек против коронавирусот

од Vladimir Zorba

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) одобри употреба на ремдесивир како прв лек за лекување на коронавирус, пренесуваат светските медиуми.

За потсетување, Европската комисија претходно даде дозвола за пласман на лекот ремдесивир, кој потоа стана првиот лек за третман на КОВИД-19 со лиценца на ниво на Европската унија.

loading...

Слични содржини