Аморим и Мекена веќе не се опции за Челси

од Vladimir Zorba

Лондонски Челси се откажа од идејата да го назначи португалскиот стручњак од Спортинг (Лисабон), Рубен Аморим за менаџер на тимот, објави новинарот Фабрицио Романо. Раководството на „сините“ нема намера да му го плати обештетувањето од 15 милиони евра на Спортинг, а втората причина е што стручњакот нема искуство во англиската Премиер лига.

Аморим го презеде Спортинг во март 2020 година. Под негово водство, клубот освои две титули во португалската лига (2020/2021 и 2023/2024), два Купа на Португалија (2020/2021, 2021/2022) и Суперкупот на Португалија (2021/2022).

Според Романо, менаџерот на Ипсвич, Киеран Мекена, кој беше меѓу опциите да стане нов менаџер на Челси, исто така сега отпаднал од листата. Многу е веројатно дека ќе го преземе Брајтон.

Минатата недела Челси се раздели со Маурисио Покетино, кој беше на чело на лондонскиот клуб од минатото лето.

Слични содржини