Австрискиот парламент денеска покренува иницијатива за укинување на имунитетот на Курц

од Milan1
271 прегледи

Комисијата за пратенички имунитет на австрискиот парламент денеска ќе расправа за барањето за укинување на имунитетот на лидерот на Народната партија (ОВП) и поранешен канцелар Себастијан Курц.

Обвинителството за економски криминал и корупција побара укинување на пратеничкиот имунитет на поранешниот канцелар поради истрагата за проневера и поткуп.

Комитетот за укинување на имунитетот со кој претседава Селма Јилдирим ќе предложи укинување на имунитетот на Курц, а за тоа ќе гласа и ОВП на Курц, соопшти денеска парламентот, пренесува Танјуг.

Тоа значи дека на собраниската седница в четврток ќе биде донесена одлука за укинување на пратеничкиот имунитет на Курц, по што обвинителството може да ја продолжи истрагата.

Обвинителството води две истраги против Курц.

Првата е поврзана со наводните лажни изјави дадени пред собраниската истражна комисија за корупциската афера „Ибица“.

Иако Курц на 3 септември, по сослушувањето на судијата, рече дека ги отфрла сите обвинувања, обвинителството побара негова екстрадиција од парламентот.

Во тек е друга истрага за наводите за проневера и поткуп, кои го принудија Курц да поднесе оставка како премиер.

Курц ја поздрави одлуката за укинување на пратеничкиот имунитет.

„Не можам да проценам што се случуваше во Министерството за финансии во 2016 година, но едно е јасно, а тоа е дека не сум сторил кривично дело, како што покажуваат анализите на правните експерти и тоа ќе го докажам. Затоа ми е драго што истрагата ќе може побрзо да напредува. „Лажните обвинувања против мене може брзо да се отфрлат“, напиша Курц во соопштението.

Слични содржини