Бајден: Кина ги штити шпионите во своите редови

од Nikola Popovski

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека верува дека кинеската влада не спроведува глобална кампања за шпионажа, туку ги заштити оние што го прават тоа од нивната земја.

САД и нивните сојузници ја обвинија Кина за глобална кампања за сајбер шпионажа, собирајќи невообичаено широка коалиција на земји кои јавно го повикуваат Пекинг да хакира.

Бајден рече дека истрагата за хакирањето е во тек, но дека очекува детален извештај утре.

Слични содржини