Беџети: Се создава влада без етнички легитимитет

од Nikola Popovski
2,6K прегледи

На денешната седница во Собранието, на која започна дебатата за изборот на новата Влада, пратеникот од Европскиот фронт, Блерим Беџети рече дека имало навредливи обиди за испраќање на ДУИ во опозицијата, како и злоупотреби за албанскиот глас и етничкиот легитимитет.

Тој истакна и дека новата влада што се создава е без етнички легитимитет и тоа со време ќе се докаже дека е погрешен потег.

-И во минатото имаше обиди да се испрати Демократскиот сојуз за интеграција во опозиција. Овие обиди и во минатото се докажа дека биле погрешни за целите бидејќи овие злоупотреби се постапуваат и се прават, бидејќи Северна Македонија и Охридскиот договор се точни и на прав пат.

Можеби мислите дека можете да го испратите албанскиот глас во опозиција, но грешите и ќе згрешите. Немате право да го непочитувате албанскиот глас. Можете да се пофалите со такви ветувања, но реалноста овде е поинаква. Граѓаните го имаат тоа право, а политичките партии со етничка основа не ја прават оваа манипулација затоа што го испраќате ДУИ во опозиција како носител на Европскиот фронт. Се создава влада без етнички легитимитет, кажал меѓу другото довчерашниот градоначалник на Сарај.

Дебата во Парламентот ќе трае најдоцна до утре, на полноќ, кога се очекува да биде изгласана и новата Влада.

Слични содржини