Биткоинот продолжува да враќа позиции, преминувајќи ја границата од 57.000 долари

од Vladimir Zorba

Цената на биткоинот достигна ново високо ниво кое не е забележано од ноември 2021 година, поддржано од интересот на инвеститорите за берзанско тргувани фондови (ETF) и новите купувања на монети од MicroStrategy Inc., пишува Bloomberg.

Дигиталната валута достигна 57.039 долари пред да избрише некои од придобивките. Минути по 7:30 часот по македонско време се разменува за 56.305 долари, што е зголемување за 9,4% за ден. Со ова, од почетокот на годината, поскапувањето на цената е 32%, продолжувајќи го „релито“ од минатата година.

Помалите монети како Ether, Solana и Ripple се исто така во зелено со добивки од 4,3%, 6,4% и 2,8%, соодветно.

Нето 6,1 милијарда долари влегоа во биткоин ETF фондовите, кои почнаа да се тргуваат во САД на 11 јануари, сигнализирајќи поголема побарувачка за токенот надвор од посветените ентузијасти за дигитални валути. Додавање на оптимистичкото расположение во секторот е претстојното преполовување на Биткоин, приближно на секои четири години во кој наградите на рударите се намалуваат на половина.

Софтверската фирма MicroStrategy, која купува биткоини како дел од својата корпоративна стратегија, во понеделникот соопшти дека купила уште 3.000 токени овој месец. Компанијата моментално поседува монети во вредност од 10 милијарди долари.

„Не очекуваме големо повлекување од Bitcoin со оглед на неговиот пробив и позитивен моментум на среден рок“, коментира Кети Стоктон, основач на Fairlead Strategies.

Комбинираната вредност на дигиталните средства сега е околу 2,2 трилиони долари. долари, според CoinGecko. За споредба, за време на мечкиниот пазар во 2022 година, пазарната капитализација достигна 820 милијарди долари.

Монетата порасна дури и кога инвеститорите ги намалија своите очекувања за полабава монетарна политика оваа година, што беше потврдено со зголемените приноси на американското Министерство за финансии.

„Напредниот моментум кај криптовалутите се развива и покрај зголемените вредности“, коментира во белешка Шон Фарел, шеф за дигитални стратегии во Fundstrat Global Advisors.

Вкупно 162 милиони долари вредни позиции кои се обложуваат на пониски цени беа ликвидирани во понеделникот и вторникот, што е еден од најголемите дводневни вредност од 30 ноември, според податоците на Coinglass.

Во исто време, Биткоин ги надмина некои традиционални средства како акции и злато од почетокот на годината. Односот што ја споредува цената на токенот со благородниот метал е на највисоко ниво во последните две години.

Акциите на компаниите поврзани со крипто, исто така, пораснаа во понеделникот во САД. Акциите на MicroStrategy се зголемија за речиси 16%, оние на берзата Coinbase Global Inc. за околу 17%, а рударската компанија Marathon Digital Holdings за близу 22%.

Слични содржини