Бјелогрлиќ за „случајот Мика Алексиќ“: Девојки, ви се восхитувам

од Берта Китинска

Актерот Драган Бјелогрлиќ остро го осуди Мирослав Мика Алексиќ и им се заблагодари на девојките кои зборуваа за сексуално вознемирување и силување, што, како што велат, го доживеале од познат учител по глума.

Она што го рече Драган Бјелогрлиќ за „Недељник“ за „случајот Мика Алексиќ“, го пренесуваме во целост.

„Девојки, до вчера девојчиња, жртви на монструозно злосторство, зборуваа. Не само што храбро излегоа во јавноста со својата болка и длабоките лузни, туку се организираа и решија да го испратат злосторникот во затвор “.

Блегорлиќ истакна дека им се восхитува и им се заблагодарува на девојките што зборувале.

„Јас им се восхитувам и се поклонувам додека срцето ме грче поради нивната голема болка. Им благодарам до небото, што за разлика од претходните генерации, кои не ги осудувам, тие не сакаа да шетаат низ животот со наведнати глави, прифаќајќи го фактот дека живеат во општество кое е навикнато на неправда натрупана со децении. „Тие не се согласија на тишината и рамнодушноста што полека ќе метастазираше во годините што доаѓаат до губење на вербата во човекот, правдата, честа, во смисла на постоење“, рече Драган Бјелогрлиќ, додавајќи. , во име на генерација која е збунета и мизерна, дозволи изградба на нарушен систем на вредности во кој криминалците, убијците, сецесионистите и моралните изроди ќе бидат луѓе со престиж, им се извинувам и се поклонувам, не барајќи од нив да ни простат. Не го заслуживме нивното разбирање “.

Слични содржини