Белгиското федерално обвинителство соопшти дека антитерористичката единица на полицијата уапсила две лица кои планирале напад во земјата.Како што јавуваат светските медиуми, станува збор за 33-годишниот Нуредин Х. И неговиот брат Хамза Х.. Браќата денеска ќе бидат изведени пред суд, кој треба да одлучи дали ќе им се продолжи притворот по истекот на првобитните 24 часа.

belgiska-policija

Апсењето следело по претресот на седум куќи во регионот Монс и уште една куќа во Лијеж. За време на претресот не е пронајдено никакво оружје, ниту експлозив.

„Врз основа на првобитните наоди од истрагата, делува дека постоеле планови за изведување напад некаде во Белгија“, стои во соопштеноето на обвинителството./Мета.мк

Слични содржини