Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

“Монструм” во мај во Врховен, ќе открие ли Катица Јанева новa вистина?

Предметот “Монструм” е во фаза на подготовка, а наредниот месец ќе биде дискутиран и на јавна седница во Врховниот суд, објави Фокус.  Од судот потврдиле дека одбраната и обвинителството ќе ги соочат аргументите пред Врховниот совет во втората половина на мај. Инаку, овој случај речиси цела година се наоѓа во …

Повеќе

Грција бесна: Бразил го употребил уставното име на Македонија на веб-страницата на ЛОИ

Грчкиот олимписки комитет најави дека ќе преземе мерки поради наводната грешка на официјалната веб-страница за годинешната Олимпијада во Рио де Жанеиро, на која Македонија наместо под референцата Поранешна југословенска република Македонија е заведена под уставното име. Како што јавуваат грчките медиуми, грешката е направена и покрај тоа што Меѓународниот олимписки комитет јасно ставил …

Повеќе

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

  Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ.  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето во Меморијалниот комплекс во Пелинце, а претседателот на Собранието Трајко Вељаноски …

Повеќе

(ВИДЕО) Таткото на напаѓачот кој уби полицаец: Син ми не е добар ама во Бардовци одбија да го примат

„Син ми не е добар ама во Бардовци не го примаат“. Ова е многу честа изјава на тие кои имале потреба од психијатриско лекување во болницата Бардовци. Последиците од ваквиот однос на оваа психијатриска установа се видоа сега. Многу помали инциденти кои за среќа не завршиле со убиство ги има …

Повеќе

Анкара: Безвизен режим со ЕУ во октомври или договорот за бегалците пропаѓа

“Анкара очекува ЕУ да посочи конкретен датум за воведување на безвизен режим”, истакна Чавушоглу. Турција инсистира Европската унија да воведе безвизен режим за нејзините граѓани не подоцна од средината на октомври, во спротивно договорот за бегалците ќе биде повлечен.  Ова го изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во интервју за …

Повеќе

За пет дена пријавени 595 сомнителни гласачи, остануваат уште 38 907 за 19 дена

Заклучно со денеска, 31.07.2016 година, до 13:00 часот, до Државната изборна комисија се пријавиле вкупно 595 граѓани чиишто записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки се спорни, односно има несовпаѓање на податоците во Избирачкиот список. Од нив, 142 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии и дополнителните …

Повеќе

Русија забрани увоз на говеда и на месо од Македонија

Руската Федерална служба за ветеринарна и фитосанитарна контрола вчера воведе привремено ограничување на увозот на говеда, месо и на други месни производи од Македонија во Русија. Одлуката е донесена поради регистрирањето на епидемија на јазлеста кожа кај стоката во Македонија. Забраната се однесува и на увоз на производи од говедско …

Повеќе

Медиуми грмнаа: Блокирањето на Инџирлик е поврзано со нов обид за преврат во Турција? (ВИДЕО)

Во НАТО сериозно се загрижени, затоа што дел од турскиот народ ја бркаат Алијансата надвор од  базата Турските војници ја  блокираа една од најголемите воздушни бази на НАТО- Инџирлик. Најисточниот фронтовски позиции  на Алијансата во Европа во текот на ноќта на недела, 31 јули, беше ставена  во обрач од седум илјади вооружени …

Повеќе

Таjни документи на САД: Македонија една од петте дилеми во постјугословенскиот период

Македонија поради спорот за името била една од петте дилеми при признавањето на постјугословенските држави од страна на САД, открива таен меморандум кој американскиот амбасадор во ЕУ, Томас Нилс го упатил до американскиот државен секретар Џејмс Бејкер на 26 февруари 1992 година, пренесува Стандард. Ова го покажува еден од мноштвото …

Повеќе

ИДСЦС:Недостасува говорот со аргументи кај македонските народни пратеници

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС), го објави новиот извештај за набљудувањето на квалитетот на дискусијата во Собранието во периодот од 7 април до 30 јуни 2016. Констатирано е дека недостасува или опаѓа говорот со аргументи или 60 проценти настапуваат неаргументирано во дебатите на пратениците во македонскиот парламент Пратениците  според …

Повеќе