Актуелно
Почетна / Граѓански

Граѓански

Дуковски: Канабисот ќе го истуриме пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ или пред Влада, во случај ако не се донесе законот

„Со законот се регулира и конопот, се регулираат многу други дејствија кои му даваат на министерот овластување да ги донесе и другите подзаконски акти кои се есенцијално битни за да се види бенефитот од оваа индустрија. Штетно е ако не се донесе овој закон“, вели Костадин Дуковски од Макканабис за …

Повеќе

„Макканабис“: Со Законот ќе се воспостави целосна контрола над производството, злоупотребата и употребата за медицински цели на опојните дроги и психотропните супстанции

Здружението „Макканабис“ денеска преку соопштение изразува длабоко разочарување од ставот на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со кој на вчерашната 33. седница на собраниската Комисија за здравство го спречија влегувањето на Предлог-закон за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции во собраниска процедура. На оваа седница, посочуваат од Здружението, беа искажани неиздржани …

Повеќе

Смаиловиќ: Не стивнува медиумската пропаганда против мене и моето семејство, со фабрикување лажни вести и ширење верска и етничка омраза

Членката на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ, Мерсиха Смаиловиќ по нападите на проопозициските медиуми за говор на омраза и антисемитизам сподели дека нејзините ставови никогаш нема да бидат во контекст на антисемитизмот, расизмот и ксенофобијата. Нападите доаѓаат откако Смаиловиќ коментираше фотографија на техничката министерка за труд и …

Повеќе

Овие хороскопски знаци најмногу уживаат во божикните празници

Многумина, баш како во старите времиња, уживаат во Бадник и Божик, украсувајќи го домот, купувајќи подароци. Меѓутоа, постојат луѓе кои толку многу уживаат, што за Божик се подготвуваат од почетокот на декември. Во продолжение проверете кои хороскопски знаци први попуштаат пред божикното расположение. Риба Се прашувате зошто Рибата слаби ви …

Повеќе

Уште една година ќе се чека за либерализација на поштенскиот пазар

Пошта на РСМ се одликува со постоење на „гломазен“ систем што го оневозможува и забавува долгиот и скап процес на реорганизација, и тоа во насока на унапредување на работењето, соодветно справување со конкуренцијата и нејзино полесно адаптирање кон работењето во согласност со сите правила за претприемништво и работа во услови …

Повеќе

Традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

Православните верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Традиционално скопското бадникување се одржа пред платото на Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, во организација на Здружението на граѓани Одбор за прослава на Бадник. Одбележувањето на Бадник почна со бадниковата химна, што ја исполни …

Повеќе

Шест песни создадени за божикно дружење со најблиските

1 . Have Yourself a Merry Little Christmas Легендарната Џуди Гарланд во мјузиклот „Meet Me in St.Louise“ ги отпеа стиховите напишани од Хју МАртин и Ралф Биан. Песната е прогласена за една од најфобрите музички остварувања во Америка и доживеа бројни интерпретации, меѓу останатите и онаа на Френк Синатра.   …

Повеќе

Силниот ветер ја урна новогодишната елка во Тирана

Силниот ветер, кој зафати повеќе делови во Албанија, ја урна новогодишната елка, која беше поставена во центарот на Тирана, на плоштадот Скендербег. Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, изјави дека три лица се полесно повредени апелирајќи до граѓаните да бидат претпазливи и да избегнуваат излегување на улиците или да останат на …

Повеќе

„Макканабис“: Итно да се усвои Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци

Здружението на одгледувачи на медицински канабил „Макканабис“ од Скопје денеска го повика претседателот на Собранието, Талат Џафери да го стави на дневен ред на собраниска седница Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции. Здружението смета дека е потребно Законот да биде усвоен во најбрз можен рок, „за да …

Повеќе

Почнува со работа „Демократски Форум“ – Здружение за слободни граѓански иницијативи

Достоинството, благосостојбата на граѓаните, евроатлантските интеграции, правната држава и човековите права се дел од основните цели на новоформираното Здружение за слободни граѓански иницијативи, „Демократски Форум“. Поради моменталната политичка ситуација со земјата, неизвесноста во која живееме и неодоговорноста на одредени политички струи, група на слободоумни и слободни граѓани го формираа „Демократски …

Повеќе