Актуелно
Почетна / Препорачани

Препорачани

Мислел дека короната е глупост, а сега се бори за живот: Седев и чекав да умрам (ВИДЕО)

Британски турист кој сметал дека коронавирусот е обична глупост, го променил мислењето откако се разболел, пренесе „Србија данас“. Во видео порака, која ја објавил на Интернет, Крис Грејли (29) признава дека сметал дека е „непобедлив“, па затоа сега носи маска за кислород и лежи во болница во Ватфорд (Англија). Менаџерот …

Повеќе

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Премиерот Зоран Заев денеска на пресконференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница, а со кој, како што рече, „не е заборавен никој“. „Четвртиот пакет мерки е директна поддршка за економската и социјална сигурност на нашите граѓани и поттикнување на приватната потрошувачка, ги …

Повеќе

ИНТЕРВЈУ ПВРСМ Заев: Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба. Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи …

Повеќе

Продолжениот викенд од 10 до 12 октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, по пониски цени, изјави премиерот на државава, …

Повеќе

Колку новиот ИК на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја РЕДИФИНИРА партијата на Мицкоски?

Додека дел од поранешните функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ бараат вонреден конгрес и оставка од Христијан Мицкоски, поради неколкуте изборни порази во серија, претседателот на партијата во изминатиот период направи повеќе кадровски промени, а пред неколку дена на ред дојде и Извршниот комитет. Откако Мицкоски на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ предложил …

Повеќе

МАПА: Во овие четири града во Македонија најбргу се шири коронавирусот

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, но и натаму најголем број се на возраст над 60 години. Според Институтот на јавно здравје, највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип …

Повеќе

Македонскиот филм „Налепница” квалификуван за Оскар

„Налепница” на Георги Унковски е избран за најдобар краток филм на 18. издание на Меѓународниот фестивал за краток филм „Ин д палас”. Софискиот “Ин д палас” е меѓународен фестивал за краток филм којшто е еден од официјалните светски фестивали кои ги квалификуваат победниците за натамошна можност за номинација за Оскар. …

Повеќе

МЗ: Пет починати и 88 новозаразени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 45 -Куманово 4 -Штип 1 -Прилеп 7 -Тетово 6 -Струга 3 -Битола 2 -Охрид 3 -Гостивар 1 -Струмица 7 -Крива Паланка 2 -Кочани 3 -Македонски Брод 1 -Виница 1 -Кичево 2 Починати …

Повеќе

Научниците наместо лек за Ковид, откриле супстанца против рак

Руски научници, во соработка со нивните американски колеги, барајќи активно соединение за борба против вирусот корона, откриле супстанца која потенцијално може да се употреби за третман неуробластомот, еден од најопасните видови на рак. Резултатите од истражувањето на научниците од Одделот за хемија и фармакологија на Федералниот универзитет во Северен Кавказ …

Повеќе

МЗ: Починаа 4 лица, 178 се новозаболени од 1.368 тестови

Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 42 -Куманово 19 -Дебар 1 -Штип 1 -Прилеп 16 -Тетово 14 -Струга 5 -Велес 5 -Битола 4 -Охрид 3 -Кавадарци 1 -Гостивар 11 -Гевгелија 4 -Струмица 13 -Крива Паланка 2 -Радовиш 2 …

Повеќе