Актуелно
Почетна / Препорачани

Препорачани

Граѓаните ја сфатија сериозноста за носење лична заштита: Драстично опаѓа бројот на прекршоци за неносење маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Ова е најмалата бројка на регистрирани прекршоци од МВР во изминатиов период откако владата ја донесе задолжителната мерка за носење лична заштита за да се спречи …

Повеќе

Епидемиологот Кон открива колку долго не штити маската: Вака 100 пати се намалува пренесувањето на короната

Епидемиолог Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, која е неповолна со тенденција да се претвори во вонредна. – Прогласивме вонредна состојба во голем број градови, така што е јасно дека целиот здравствен систем е пренапрегнат и под голема тензија, а во моментов работиме на проширување на капацитетот. …

Повеќе

Научниците тестираат супстанца од канабис која би можела да ја намали тежината на воспалението на белите дробови кај заразени од корона

Бидејќи коронавирусот SARS-CoV-2 предизвикува пневмонија и го отежнува дишењето, што потенцијално може да доведе до смрт, научниците сега бараат ново решение. Овој месец, научниците од Универзитетот во Небраска и Институтот за биомедицински истражувања во Тексас беа многу љубопитни да испитаат како канабиноид присутен во канабисот може да помогне во лекувањето …

Повеќе

Беснее планетата: Протести од почетокот на годината го тресат светот

Оваа година едвај ја помина втората половина и веќе може да се рангира меѓу најтурбулентните во последните неколку децении. Во јануари годинава беше објавена студија на британската консултантска компанија „Вериск Маплекрофт“, која покажа дека 40 отсто од земјите во светот ќе се соочат со протести и немири во 2020 година; …

Повеќе

Ефикасен парламент со стабилно мнозинство за предизвиците кои ни претстојат

На граѓаните на С. Македонија и е потребен ефикасен парламент, со стабилно мнозинство преку кое ќе биде јасно изразена волјата на граѓаните, со оглед на процесите што не очекуваат наредниот период. На почетокот на есента се очекува да ги започнеме преговорите за полноправно членство во Европската унија, поради што од …

Повеќе

Заев на Сител: Секој кој нема да гласа му помага на режимот да се врати

„Нашата држава има ситуација во која мораме да избереме парламент. Свесни дека пандемијата ќе трае ние мораме да ги организираме државните институции. И покрај ваквите услови мислам дека преку кампањата допревме до голем број гражани, преку вас медиумите, преку социјалните мрежи, преку помали собири.  Во целиот овој период имаме голем …

Повеќе

„БОМБА“: Мицкоски ги исклучил осумте пратеници, а потоа тајно ги молел да работат за него

Снимките кои се појавија денеска на Интернет и на кои наводно се слуша гласот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски откриваат за неговиот однос кон независните пратеници кои беа исклучени од партијата. Во тој период на јавноста и членството на ВМРО-ДПМНЕ, осумте пратеници беа претставени како предавници и затоа …

Повеќе

Пендаровски за Сребреница: Идеите за етнички чисти територии, секогаш водат кон трагедии (ВИДЕО)

Претседателот на државата Стево Пендаровски упати видео-порака по повод геноцидот во Сребреница, каде пред 25 години повеќе од 8.000 луѓе, претежно мажи и деца беа систематски убиени, само поради тоа што беа Бошњаци. Ова е, вели Пендаровски, без дилема, еден од најмрачните настани во модерната европска историја за кој не …

Повеќе

Филипче: Покажавме дека здравствените работници се столбот на здравствениот систем

„Кризата докажа дека сме инвестирале таму каде што било најпотребно – во луѓето, во опрема и во болници“, сподели министерот за здравство Венко Филипче. „Како никогаш досега ги зголемивме платите во јавното здравство. Ги подобривме условите во повеќе од 40 јавно-здравствени установи. Инвестиравме во знаењето. И благодарение на ова, пред …

Повеќе

СЗО предупредува: Во овие ситуации коронавирусот се шири преку воздухот

Светската здравствена организација соопшти денес дека преносот на коронавирус преку воздухот може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросолите. Агенцијата наведе дека некои извештаи за пандемијата, кои се однесуваат на пренатрупаните затворени простори, покажале дека постои можност за пренесување на аеросоли, во комбинација со пренесување …

Повеќе