Актуелно
Почетна / Ивана Рамаданова

Ивана Рамаданова

Осум години затвор за поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески доби осум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување за случајот „Транспортер”. Првостепената пресуда за овој предмет кој го покрена Специјалното јавно обвинителство, ја изрече судијката Добрила Кацарска, а странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје. Останатите обвинети дел добија …

Повеќе

Јовановски: Џабе преживувањето на коронавирусот ако потоа се умре од глад

За два месеци од денес на целиот свет ќе му стане јасно дека постојниов начин на живот е економски неодржлив, смета главниот советник во Управниот одбор на Комората, Зоран Јовановски. „Економските последици ќе станат преголеми за да можат да се ставаат во втор план. Со други зборови, џабе преживувањето на …

Повеќе

Фетаи: Барам Аљими и Гури да добијат забрана да го напуштат градот во кој живеат

На осудените Ејуп Аљими и Исмет Гури во случајот „Титаник“ да им се изречат мерки на претпазливост, побара обвинителката Фатиме Фетаи по денешната објава на пресудата. „Околноста дека истите се осудени на ефективни казни затвор ја зголемува опасноста од бегство, па затоа предлагам да бидат изречени мерки на претпазливост, односно …

Повеќе

По три години и шест месеци за Аљими и Гури од ДУИ, обвинети во „Титаник 3“

По три години и шест месеци казна затвор за функционерите од ДУИ, Ејуп Аљими и Исмет Гури за изборни нерегуралности во Чаир за време на локалните избори одржани во 2013 година. Обвинението за овој предмет го покрена СЈО, а обвинетит се гонеа дека како членови на Општинската изборна комисија во …

Повеќе

Утре пресуда за пратеникот Аљими и Гури, обвинети во “Титаник 3”

По околу две години судски рочишта, случај „Титаник 3“ стигна до пресуда, која утре треба да ја изрече судијката Марија Клетничка. Обвинението за овој предмет го покрена СЈО, а обвинетит Ејуп Аљими и Исмет Гури од ДУИ се товарат дека како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните …

Повеќе

Утре се очекува пресуда за Владимир Талески обвинет во „Транспортер“

По речиси четиригодишно судење, утре се очекува пресудата за предметот „Транспортер“ во кој обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески, поранешниот секретар Слободан Бончановски, 19 директори на основни и средни училишта, како и управители на автопревозни фирми. Предметот беше отворен од стран на Специјалното јавно обвинителство, а го водеше …

Повеќе

Хуманост во време на Корона: Пазарџија дели бесплатно лимони и компири

И додека оие денови на социјалните мрежи се води полемика околу цената на лимоните која некаде достигнува и преку 200 денари по килограм, на скопскиот и кумановскиот пазар има луѓе кои во овие тешки моменти ја покажуваат својата хуманост и добрина на дело. Имено станува збор за пазарџии кои на …

Повеќе

Пензионерите продолжуваат со непочитување на мерките за заштита од Корона вирусот

Секојдневните апели на надлежните институции и Министерот за здравтсво, Венко Филипче, постарите лица да ги почитуваат превентивните мерки за заштита од Корона вирусот, како најризична категорија, деновиве пред експозитурите низ повеќе грдови во државата можеше да се забележат гужви и турканици од пензионери кои да си ги подигнат пензиите. Од фотографиите …

Повеќе

Димитров: 287 македонски граѓани се вратија од Загреб и Малта

Вкупно 287 македонски граѓани денеска се вратија во државата со помош на Министерството за надворешни работи, Министерството за здравство и Генералниот секретаријат, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Според него, 169 од нив се вратија од Загреб, а 118 од Малта. „Посветеноста на колегите во МНР, Министерството за здравство …

Повеќе

Потресна исповед на медицинска сестра: Не знам дали повторно ќе си ги видам децата

Шпанија е едно од најголемите жаришта на Корона вирусот во Европа. Таму во изминатите 24 часа беа регистрирани рекорден број на починати лица – вкупно 769. Азра Добојлиќ е медицинска сестра која живее и работи во Шпанија, поточно во Палма де Мајорка. Таа во утринската програма на БХРТ теевизија упати …

Повеќе