Двајца заробени по уривање на зграда во Девенпорт, Ајова

од desk4

Официјални лица веруваат дека две лица веројатно се уште се живи во урнатините на зградата во Девенпорт, Ајова, речиси 48 часа откако таа делумно се урна.

Пет лица се водат како исчезнати од уривањето, рече градоначалникот на градот, а засега нема извештаи за смртни случаи.

Во понеделникот, 52-годишна жена беше спасена од шесткатната зграда откако се сокри под каучот, изјави нејзиното семејство за NBC News.

Девет лица се спасени од инцидентот во неделата, јави NBC.

Локалните власти веруваат дека зградата е изложена на ризик од целосно уривање и бараат начини да се урне остатокот безбедно за да се спречат дополнителни повреди.

„Не можете да отидете до еден куп камења и да почнете да ги вадите работите“, изјави маршалот на пожарникарите на Девенпорт Џим Морис на прес-конференција во вторникот. „Има многу работи што треба да ги факторираме“.

Седуммина беа спасени од повеќе ката веднаш по уривањето во неделата, додека дванаесет можеа сами да излезат од зградата, изјави претходно шефот на градската пожарна Мајкл Карлстен.

Осмото лице беше спасено во понеделникот и беше однесено во болница за да и биде укажана помош поради повредите, додаде Карлстен.

 

Слични содржини