Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Трамп: Што знаат научниците за глобалното затоплување?

Претседателот на САД, Доналд Трамп категорично ја отфрли загриженоста за климатските промени за време на неговата посета на уништената од пожари Калифорнија, велејќи им на властите дека „научниците не знаат ништо за глобалното затоплување“. „Сè ќе почне да се лади, само гледајте“, рече Трамп по предупредувањата дека не треба да …

Повеќе

Џафери-Брнз: Од суштинско значење е фокусот на САД кон нашата земја

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска, во неговиот кабинет, ја прими амбасадорката на САД во земјава Кејт Мари Брнз, придружувана од нејзини соработници. -На средбата, Џафери изрази благодарност за поддршката што американската амбасада и САД и ја даваат на Република Северна Македонија, при што истакна дека …

Повеќе

Османи: Стратешкото партнерство меѓу САД и С.Македонија, еден од клучните приоритети на надворешната политика

На првиот работен ден како министер за надворешни работи, Бујар Османи оствари официјален телефонски разговор со Помошникот на Државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Филип Рикер, соопшти МНР. Честитајќи му ја новата позиција на Османи, амбасадорот Рикер ја реафирмирал силната поддршка на САД за Република Северна Македонија, …

Повеќе

САД бара С.Македонија што е можно поскоро да има нова влада

САД се заинтересирани Северна Македонија што е можно поскоро да има нова влада. Ова е изјава од американската амбасада во Скопје за агенцијата ИНА. „Со оглед на состојбата со ковид-19, но и со останатите важни прашања со кои се соочува земјата, приоритет е да се постигне договор за нова влада …

Повеќе

САД со скоро 5 милиони заразени, ЦРН РЕКОРД во Австралија

Повеќе од шест милиони луѓе во моментот се заразени со коронавирусот во светот, а досега се регистрирани вкупно 18.725.204 случаи според статистичкиот портал „Worldmeter“. Закрепнати се 11.938.852 лица, додека 704.719 случаи завршиле со смрт, а податоците се од 11 часот наутро. Светската здравствена организација предупреди дека податоците за бројот на …

Повеќе

САД: Над 60.000 новозаразени петти ден по ред

Соединетите Американски држави регистрираат повеќе од 60.000 нови случаи на коронавирус петти ден по ред, објави синоќа универзитетот Џонс Хопкинс. Во САД, 61.262 случаи на Ковид-19 се пријавени во САД во сабота во 20,30 часот по локално време (2,30 во недела по средно европско време) во претходните 24 часа, според …

Повеќе

Германија подготвена за повлекување на американските трупи

Германската влада е запознаена со најавеното повлекување на американските трупи од Германија и, заедно со погодените провинции, ќе се договорат со американската влада и НАТО, се наведува во заедничката изјава на неколку германски владини институции. Во изјавата се наведува дека Соединетите Американски држави планираат трајно да го намалат бројот на …

Повеќе

Брнз: Задоволна сум што граѓаните на оваа земја учествуваат во демократскиот процес

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз изразува задоволство од учеството на граѓаните во изборниот процес за денешените предвремени парламентарни избори. -Задоволна сум што граѓаните на оваа земја учествуваат во демократскиот процес. Тим од Амбасадата на САД му се придружи на ОБСЕ, на граѓанското општество и меѓународните набљудувачи за набљудување на изборите, …

Повеќе

С.Македонија доби дополнителни 450.000 долари за справување со кризата од Ковид-19 од американската Влада

Соединетите Американски Држави преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), доделија дополнителни 450.000 американски долари за поддршка на Северна Македонија во борба против пандемијата на Ковид-19, со тоа достигнувајќи го својот вкупен придонес од 1,5 милиони американски долари. Во партнерство со Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ), како …

Повеќе

Фаучи: Враќањето на спортот во САД е можно, но само без навивачи

Водечкиот американски стручњак за заразни болести, д-р Ентони Фаучи изјави денеска дека враќањето на спортските натпреварувања во Соединетите држави оваа година е можно само без присуство на навивачи. „Постои начин да се постигнете ова. Никој не смее да влезе на стадионите. Ставете ги спортистите во големи хотели, каде и да …

Повеќе