Актуелно
Почетна / TOP NEWS

TOP NEWS

Нови проценки: До 50 проценти од заразените немаат никакви симптоми и можат да го пренесат коронавирусот

Се повеќе и повеќе истражувања покажуваат дека луѓето без симптоми учествуваат во ширењето на коронавирус, што ги поттикна официјалните лица ширум светот да размислат дали сите во јавност треба да носат маски. Новите податоци од Исланд покажуваат дека 50% од заразените биле без симптоми. Во САД, околу 25% од носителите …

Повеќе

Во Лондон изградија болница за 4.000 пациенти за 5 дена (ВИДЕО)

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската изгради болница за 5 дена во конференциската сала „Ексел“ во Лондон, во која можат да се сместат до 4.000 пациенти. Ќе бидат сместени само пациенти со коронавирус кои немаат други здравствени проблеми или хронични заболувања. Потешките случаи ќе продолжат да се …

Повеќе

Олеснети услови за пристап до кредитите од Развојната банка за малите и средни претпријатија

Владата на денешната седницата донесе Одлука за субвенционирање на каматата спрема Европската инвестициона банка која ќе се пресметува на преостанатиот дел од заемот во износ од 50.962.187,00 евра одобрен со Финансискиот договор, наменет за финансирање на мали и средни претпријатија и други приоритетни проекти – V фаза, склучен меѓу Европската …

Повеќе

Лекар побарал соодветна медицинска заштита, па останал без својата работа

Д-р Минг Лин вели дека ова се рационални барања: поставување тријажи пред болницата, вршење увид во температурата на сите пациенти, посетители и персонал пред да влезат во болницата и да обезбедат здравствена заштита за работниците во одржување, така што тие нема да го пренесат коронавирусот дома. Но, десет дена откако …

Повеќе

Кога ќе заврши сето ова: Нова италијанска студија предвидува кога епидемијата би можела да заврши

Кога ќе заврши сето ова? Веројатно не постои друго прашање во ова време, кое е повеќе поставено од луѓето ширум светот. Сепак, новата студија од Италија е охрабрувачка. Научниците пресметале кога епидемијата би можела да заврши. Добрата вест е што дијаграмите повеќе не означуваат експоненцијално ширење на заразата во Италија. …

Повеќе

Како КОВИД-19 може да влијае на точноста на временската прогноза?

Светската метеоролошка организација предупредува дека пандемијата „Ковид-19“ може да влијае на точноста на светските временски прогнози. Во изјавата на организацијата се вели дека големите системи за набљудување на времето, како што се сателитите, се целосно или делумно автоматизирани, но дека по неколкунеделната пандемија може да се појават проблеми со поправка, …

Повеќе

Деца оставете ги телефоните, ајде да цртаме!

Моќта на детската имагинацијата е неограничена и може да создаде сценарија на кои возрасните не би ни помислиле. Во моментите кога сите се дома и поголемиот дел од луѓето ги држат очите вперени кон телефоните и таблетите, децата треба да бидат поттикнати да креираат, да творат и да ја разбудат …

Повеќе

Кој е контроверзниот француски микробиолог кој тврди дека го има лекот против коронавирус: Не ми е грижа што мислат другите, јас сум чекор пред сите

Контроверзниот француски микробиолог Дидиер Раул убеди илјадници луѓе, вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп, дека лекот за маларија, хлорокин, може да спаси луѓе заразени со коронавирус. По неговото сензационалистичко соопштение, што се случи на крајот на февруари, Раул стана веројатно најпознатиот француски лекар, но и голем проблем за француските …

Повеќе

Заблуди околу инвестирање во злато

Златото е благороден метал што има широка примена. Кај нас поретко, што не е случај во светот, се вложуваат финансиски средства во злато. Таквата инвестиција за многумина е стабилна и исплатлива. „Banka zlata“ објавува неколку заблуди што важат кога станува збор за инвестирање во злато: Вложувањето во злато е ризично …

Повеќе

Научниците открија: Губењето на чувството за мирис е најчестиот симптом на коронавирус

Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон заклучиле дека најочигледен симптом на коронавирусот е губењето на чувството за мирис, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на студија. Според британската студија, како што објави Ројтерс, загубата на сетилото за мирис е забележана кај скоро 60 проценти од пациентите за кои е утврдено дека се …

Повеќе