Актуелно
Почетна / TOP NEWS

TOP NEWS

Британците стравуваат од вториот бран на корона: Црни прогнози за зимата 2021 година, би можеле да умрат околу 120.000 луѓе

Научниците сугерираат дека околу 120.000 луѓе би можеле да умрат во вториот, зимски бран на инфекција со коронавирус во Велика Британија. Најлошото сценарио е бројка од 24.500 до 251.000 смртни случаи во јануари и февруари 2021 година. До денес, 44.830 луѓе починале од коронавирус во Велика Британија. „Ризикот може да …

Повеќе

Црногорците нудат државјанство ако купиш стан

Компанијата „Адриатик Маринас“ од Тиват веќе го претстави на пазарот недвижниот имот од комплексот наречен „Boka Place“, нов дел од луксузното наутичко и туристичко одморалиште Тиват, Порто Монтенегро, иако изградбата ќе започне дури на крајот на годината, пишуваат подгорички Вијести. Во огласот се вели дека странските купувачи на станови и …

Повеќе

Пожар во Котор по бакљадата за Денот на независноста на Црна Гора (ВИДЕО)

Пожарот на ридот Сан Џовани во Котор, кој избувнал поради бакљадата по повод одбележување на Денот на државноста на Црна Гора на ридовите на тој град, бил изгаснат по неколку часа, јавуваат подгорички Вијести. Ридовите се под заштита на УНЕСКО уште од 2017 година. Во оваа област се наоѓа и …

Повеќе

Повторно тепачка во тајванскиот Парламент, опозицијата ја зазеде пленарната сала

Пратениците на најголемата тајванска опозициска партија денеска повторно ја зазедоа  зградата на парламентот, откако претходно се истепаа со колегите од владејачката партија за да влезат во неа. Опозициската Кинеска националистичка партија (КМТ) повторно протестираше против номинирањето на Чен Чу, блиска соработничка на претседателката Каи Инг, за шеф на надзорно владино …

Повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Стравуваат дека загадувањето на воздухот може да влијае на нови бранови на коронавирус

Постојат убедливи докази дека загадувањето на воздухот ја влошува инфекција на коронавирус и дека влијае на зголемувањето на бројот на заразени лица и стапката на смртност, се вели во најсеопфатната анализа направена досега во Холандија. Истражувањето спроведено од „Гардијан“ покажува дека долгорочната изложеност на луѓе на честички од загадување ја …

Повеќе

Епидемиологот Кон открива колку долго не штити маската: Вака 100 пати се намалува пренесувањето на короната

Епидемиолог Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, која е неповолна со тенденција да се претвори во вонредна. – Прогласивме вонредна состојба во голем број градови, така што е јасно дека целиот здравствен систем е пренапрегнат и под голема тензија, а во моментов работиме на проширување на капацитетот. …

Повеќе

Дали сум настинат или имам корона? Лекарите ја објаснуваат разликата во симптомите, а ова е најбитно во детекција на вирусот

Влегувањето во разладените простории од летните горештини и обратно, пиењето ладни пијалоци, освежувањето на базените и слично, се работи што сите ги правиме за време на најжешката сезона и за што нè предупредуваа нашите мајки и баби. Ваквото однесување честопати води до „летни“ настинки, кога, парадоксално, нивното време не е. …

Повеќе

Италијанците ја анализираат „српската корона“: Нова опасна мутација

Претседателот на италијанскиот регион Венето, Лука Заја, изјави дека со тестирањето се покажало дека вирусот корона што циркулира во Србија е поагресивен од оној познат во Италија. Заја рече дека тестирањето на пациенти заразени со вирусот покажало дека вирусното оптоварување е екстремно силно и дека типот на вирусот кој е …

Повеќе

Флорида со нов црн рекорд: Ако би била посебна земја, ќе биде на четвртото место во светот по бројот на новозаразени

На Флорида e регистриран рекорден број на случаи на новозаразени со коронавирусот за 24 часа – 15.299, што е приближно една четвртина од вкупниот број нови случаи на заразени во САД на дневна основа. Земјата со само седум проценти од американското население го надминала претходниот црн дневен рекорд што го …

Повеќе

Адвокатот на Тачи: Тој беше сослушан како обвинет

„Врз основа на изјавата дадена од претседателот на Косово, Хашим Тачи, по напуштањето на Специјалниот суд во Хаг, се подразбира дека тој беше сослушан како осомничен“, изјавил вечерва неговиот адвокат Куштрим Паљуси, пренесува „Коха“. Во емисијата „Raport“ на КТВ, Паљуси истакнал дека Тачи не кажал ништо експлицитно, но дека нешто …

Повеќе