Мувата што го урна Интернетот: Седела на главата на Пенс и така станала херој (видео)

од Nikola Popovski

Ја нарекуваат „американски херој“, велат дека ги спасила САД од пропаст, дека е храбра, патриот, национална икона и дека е убедлив победник на синоќешната дебата.

Ако мерка за успех е популарноста на социјалните мрежи, дебатата меѓу американскиот потпретседател Мајка Пенска и кандидатот за потпретседател Камала Харис нема конкуренција.

Самата дебата била цивилизирана и пристојна и покрај сите напори на Херис и Пенс да се слушнат нивните гласови, на социјалните мрежи има само една приказна – мувата што се појавила на главата на потпретседателот на Трамп и стоела две минути таму.

Интернетот буквално гори од различни шеги, а мувата од главата на Пенс ги достигнала апсолутно сите светски медиуми.

Профилите на мрежите наречени „Flygate“ се создале многу брзо, а некои од нив добија илјадници следбеници за рекордно време. Хаштагот Флајгејт е мошне популарен на Твитер и претставува алузија на сите „гејтови“ или скандали.

Би-Би-Си пишува дека зборот „fly“ (мува) е твитан и ретвитуван повеќе од 700.000 пати, а Џо Бајден ја искористи лможноста малку да си поигра со овој мини инцидент, па неговиот изборен штаб го регистрирал доменот „flywillvote.com“ и објавил фотографија од Бајден со мувата.

Слични содржини