Дали Србија свесно ги намалува податоците за заразените?

од Nikola Popovski

Во Србија, „во овој момент нема интензивни жаришта на коронавирусот“, изјавила Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, заменик директор на Српскиот институт за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“.

Таа за РТС соопштила дека се регистрираат спорадични случаи и „апсолутно мал број“ од одредени градови, пренесе Бета. Иако е највисок – 54 проценти од заразените, се пријавени во Белград, состојбата во главниот град не е загрижувачка и „логично е“ во градот со најголемо население да има најголем процент на лица заразени со вирусот, рекла таа.

Тепавчевиќ објавила дека епидемиолошката состојба во училиштата е поволна и дека во шестата недела од почетокот на учебната година имало вкупно 80 ученици заразени со вирусот во цела Србија, од кои 28 од средните училишта.

Таа изјавила дека се работи за „спорадични случаи“, односно инфекции надвор од училиштето, додека немало пренесување и ширење на епидемијата во училиштата, освен во два случаи во Крагуевац и еден во Белград.

Според неа, во Србија сега постои „значително помал“ ризик од заразување со КОВИД 19 отколку во другите европски земји.

Сепак, здравствените власти во Србија неодамна се соочиле со обвинението дека не презентираат точни податоци за бројот на смртни случаи и инфекции во таа земја.

Во Србија, 632 пациенти починале од Ковид-19 од 19 март до 1 јуни 2020 година, што е за 388 повеќе од официјално објавениот број за тој период, што е 244, објави БИРН, повикувајќи се на увид во податоците што се дел од на официјалниот државен информативен систем.

 

Епидемиологот Предраг Кон ги потврди пишувањата на БИРН на почетокот на октомври, наведувајќи дека според неговото истражување, врз основа на податоците на Градскиот институт за јавно здравје, имало три пати повеќе смртни случаи од март до јуни отколку што системот регистрирал и официјално објавил.

Тој изјави дека има проблем во информативниот систем. „Сега можам да тврдам дека податоците се многу приближни и многу точни“, рекол епидемиологот од Кризниот штаб на Србија.

„Свесни за ситуацијата, светот ги затвора границите за граѓаните на Србија“

БИРН ги отфрли неточностите во системот како причина за несогласувања во врска со реалниот број на починати и бројките објавени од српската влада, велејќи дека советничката на премиерот била координаторка за употреба на информацискиот систем.

Професорот Зоран Радовановиќ, основач на модерната епидемиологија на Медицинскиот факултет во Белград, во интервју за Ал Џезира изјавил дека системи како тој во Србија работат напорно дури и кога сè е нормално, а во вонредни околности се прикажани сите нивни слабости.

„Со потсмев на сериозни луѓе, Мира Марковиќ исто така тврдеше дека ги имаме„ најдобрите лекари во светот “, што отстапува од основните марксистички поставки што таа им ги предаваше на студентите“, рекол професор Радовановиќ.

„На кревка материјална основа, не може да се создаде брилијантна надградба. Ако се остави настрана пропагандата, најмногу што можеме да сториме е да не заостануваме многу зад развиениот свет“.

„Самоизмамата дека сме „лидери во регионот“ и дека наводно имаме импресивни резултати на сите полиња, од економијата до потиснувањето на Ковид-19, остава впечаток само кај најнеобразованиот слој на населението. Во светот се свесни за реалната состојба, затоа ги затвораат границите за нашите граѓани“, ризјавил Радовановиќ, пишува „Ал Џезира“.

loading...

Слични содржини