Британски пратеник се повлече од изборите по заканите и нападот од исламистите

од Radmila Tasevska

Британскиот пратеник Мајк Фриер објави дека нема да се кандидира за реизбор по заканите од исламистичка група и палењето на неговата канцеларија, пренесоа француските медиуми.

Неговата одлука беше објавена во време кога бројот на антисемитски инциденти во Британија нагло се зголеми по нападот на Хамас на израелска територија на 7 октомври минатата година и последователната војна во Газа. Шеесет и тригодишниот пратеник не е Евреин, туку ја претставува изборната единица Финчли и Голдерс Грин во северен Лондон, која е една од областите со најголем број Евреи во земјата.

Писмото на Фрир беше испратено до неговите гласачи во неделата, а Конзервативната партија го објави доцна синоќа. Пратеникот, кој ја извршува својата функција од 2010 година, рече дека добил закани од групата Муслимани против крстоносните војни, која е забранета од британската влада и класифицирана како терористичка организација. Според него, палењето на неговата канцеларија на крајот на декември беше „последната капка“.

-Заканите и нападот, заедно со убиството на конзервативниот пратеник Дејвид Ејмс во 2021 година, предизвикаа „неподнослив стрес“ кај мојата сопруга, семејството и роднините. Кога вашата сопруга и семејството се загрижени дали ќе се вратите дома навечер, треба да го сфатите сериозно, напиша тој.

Според британските медиуми, убиецот на Дејвид Ејмс, припадник на џихадистичката група Исламска држава, изјавил дека претходно ја посетил канцеларијата на Мајк Фриер, но тој не бил таму.

Во 2016 година, лабуристичката пратеничка Џо Кокс беше убиена од неонацистички активист пред референдумот за Брегзит. Во 2010 година, пратеникот од Лабуристичката партија Стивен Тимс беше тешко повреден во напад со нож од страна на исламски екстремист додека се состануваше со гласачите.

Мајк Фриер веќе посочи дека носи заштитен елек кога се среќава со јавноста.

Претседателката на Долниот дом Линдзи Хојл вети подобра заштита на пратениците.

Слични содржини