Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Спасовски: МВР во наредниот период поинтензивно ќе влезе во пресметка со криминалот и криминалците

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски  го осуди и вчерашниот напад на полициските службеници од страна на двокрадци во Велешко. Приведени се четири лица и се идентификувани 10 дополнителни лица кои учествувале во нападот, сите, како што рече Спасовски во одговор на прашање, се од ромска националност и се од …

Повеќе

Сведоштво на претепаните Роми: Се иживуваа со нас, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

На социјалната мрежа Фејсбук денеска беше споделено видео на кое се гледа како македонски полициски службеници брутално тепаат човек среде улица. Во описот на видеото пишува дека претепаниот човек е всушност лице од ромска етничка заедница. Вечерва невладината организација „Аваја“  објави видео во кое сведочеа нападнатите лица.Таткот, синот и третото …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ го осудува насилството и бара да се расветли случајот со нападот на новинарската екипа

ВМРО-ДПМНЕ осудува секаков вид насилство и попречување на работата на новинарите и медиумите, стои во соопштението од партија откако на денешниот протест против поскапување на струјата беше физички нападната новинарската екипа на „Ал Џезира“. „Новинарите и медиумските работници ја имаат полната поддршка на ВМРО-ДПМНЕ. Повикуваме да се расветли настанот од …

Повеќе

Таксист претепан поради кусур

Дваесет и три годишен таксист вчеравечер бил нападнат од татко на патник кога го оставил пред неговата куќа. Возачот и патникот почнале расправија околу кусурот и тоа што од страна не била оставена отворена вратата при излегувањето на клиентот. Потоа таткото на патникот го удрил таксисот со дрвен предмети. – …

Повеќе

Нападнат вработен во болница во Кавадарци

Во Полициската станица Кавадарци завчера во 21.30 часот било пријавено дека 24 годишник, вработен во болницата во Кавадарци, бил физички нападнат од Т.Ј.(24). Напаѓачот бил лишен од слобода и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Повеќе

Покрај падот на сајтот на ДИК и Тајм мк, вчера паднала и веб страната на МВР

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тајм.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал“ и сајтот на Министерството за внатрешни работи. Од МВР за МИА информираа дека Секторот за компјутерски криминал работи на откривање на причините за падот на сајтот на …

Повеќе

Kавадарчанка нападната од сопругот пред казино

Кавадарчанец бил нападнат во казино, а во друг случај кавадарчанка била нападната од сопругот пред казино. За двата настана викендов, денеска информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. -Во саботата во 23:45 часот во Полициската станица Кавадарци било пријавено дека кавадарчанецот Б.Н.(38), во казино во градот бил физички нападнат од …

Повеќе

Правеле журка до 4 сабајле: Пијани браќа нападнале полицајци кои интервенирале по пријава за гласна музика

Двајца браќа во алкохолизирана состојба нападнале полицајци кои интервенирале во нивниот дом во Кучевиште, по поплака за гласна музика, соопшти МВР. Според информациите на полицијата, утринава во 04, во полиција било пријавено дека се слуша гласна музика од една куќа во селото Кучевиште, близу црквата Свети Спас. „Во тек на …

Повеќе

Нападната 47- годишна жена вработена како обезбедување во Управа за матични книги во Скопје

Вчера попладне била физички нападната 47- годишна жена која била вработена како обезбедување во Управа за матични книги во Скопје. „На 05.05.2020 во 15.33 часот во СВР Скопје, С.Н.(47) од Скопје пријавила дека околу 13.40 часот, додека извршувала работни задачи како обезбедување во Управа за матични книги на ул.„Кеј 13 …

Повеќе

Заев: Поминаа три години од крвавиот четврток, никогаш да не се повтори (ВИДЕО)

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на својот фејсбук профил потсети на случувањата во Собранието на 27 април со порака да не се заборават и да не се повторат. -Поминаа три години од крвавиот четврток – 27 април, кога за својот живот во Собранието се бореа пратеници, новинари, вработени во …

Повеќе