БРЗ НАЧИН НА ИСПОРАКА И БЕЗ ГУЖВА: Дронови за испорака летаат за прв пат во Германија

од Vladimir Zorba

Една компанија во Лиденшајд, во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, стана првата во Германија која во средата започна со испорака на пакети со беспилотни летала.

Ова се „линиски летови за брза и еколошка дневна воздушна логистика“, велат заедничкиот производител на дронови Third Element Aviation (3EA) од Билефелд, Koerschulte Group од Ludenscheid и развивачот HHLA Sky (Sky).

Дронот Auriol може да испорача до 80 пакети дневно, летајќи над сообраќајниот метеж. 3EA планира да го прошири производството, а операторот планира да ја прошири областа што ја покрива, потенцијално низ цела Германија и Европа.

Трите компании нагласија дека беспилотните летала не бараат само свој пилот, бидејќи тие истовремено ќе следат 10-12 авиони од контролната соба и ќе интервенираат само кога е потребно.

Auriol има држачи за подигање пакети до 6,5 килограми и нивно доставување со милиметарска прецизност. Дронот може да лета до 45 минути со брзина до 65 километри на час.

Операцијата беше одобрена од Федералната управа за авијација по две и пол години пробни летови. Операторите првично се фокусирани на индустрискиот сектор.

Auriol има падобран за безбедност, за заштита на опремата и товарот.

Слични содржини