Брз пица тост

од Stefanija Kuzmanovska

Состојки (за четири лица):

– Девет кришки леб за тост

– Три големи лажици кечап

– Една голема лажица маслиново масло

– Зачини оригано, босилек, бибер, сол

– 150 грама чадена шунка

– 150 грама рендана гауда

– Три парчиња свежи домати

Подготовка:

Наредете ги кришките тост на плех обложен со хартија за печење. За преливот измешајте кечап, маслиново масло и зачини. Премачкајте го секое парче. Шунката исечкајте ја на парчиња и наредете ја рамномерно на секое парче. Одозгора ставете го ренданиот кашкавал и на крај по еден прстен од свежите домати. Посипете со оригано.

Се пече во загреана рерна на 200 степени 10 минути.

Слични содржини