Ченинг Тејтум и Џена Диван се разделија пред 6 години, но борбата за пари сè уште трае

од Vladimir Zorba

Џена Диван и Ченинг Тејтум се во расправија околу поделбата на профитот од „Magic Mike“ речиси шест години по завршувањето на нивната романса. Во неодамнешните судски поднесоци, поранешните сопружници се повикаа меѓусебно и неколку други да сведочат во нивната тековна постапка за развод. А како нова проблематична точка се издвојува профитот од филмовите „Magic Mike“, кој адвокатите на актерката го опишуваат како „голем пробив“ на Тејтум.

Според страната на актерката, тој го „развивал и кофинансирал Magic Mike“ и сите „исклучително профитабилни“ гранки на филмот за време на бракот со заеднички напори и брачни средства.

Оригиналниот „Magic Mike“, во кој глумеше и продуцираше Тејтум, беше отворен во кината во 2012 година, а продолженијата излегуваа во 2015 и 2023 година. Дополнително, спин-оф реалити ТВ-серија беше емитувана во 2021 година и популарната атракција „Magic Mike“ беше прикажан во живо во Лас Вегас.

Денес, 43-годишната Деван тврди дека нејзиниот поранешен сопруг и неговите соработници „создале комплексна мрежа на компании, холдинг друштва и партнерства како начин за разводнување и прикривање на вредноста и приходот од „Magic Mike“, со што се намалува заедничката сопственост“.

Барајќи одвоено судење за да дознае како точно да се подели имотот при разводот, нејзиниот правен тим рече дека имаат за цел да докажат дека Тејтум наводно договарал за да го скрие приходот од „Magic Mike“ од неа.

Тејтум жестоко го оспорува ова во неговите поднесоци, велејќи дека никогаш не го задржал нејзиниот дел од брачниот имот или приходот. Како одговор на поднесувањето, адвокатите на актерот се пожалија дека допрва треба да постигнат договор за развод, дури и по пет години, и дека мораат да закажат судење без одлагање во „последен момент“. Тие исто така тврдат дека Тејтум ги исцрпил сите ресурси во обид да го реши целиот проблем без судски спор.

Иако неговиот бизнис со „Magic Mike“ започна за време на бракот, адвокатите на Тејтум велат дека тој продолжил да го создава и развива по разделбата. Како што беше наведено, од разделбата со Деван, тој направи голем напор да ја подобри интелектуалната сопственост на „Magic Mike“ и сродните ентитети, за што Тејтум тврди дека предизвикува негов посебен сопственички интерес.

Откако се сретнаа како актери во танцовиот филм од 2006 година „Step Up“, Тејтум и Деван се венчаа на 11 јули 2009 година. Последната изјава на Тејтум, е дека тие „приватно раскинале неколку месеци претходно“. Барањето за развод беше официјално поднесено во октомври 2018 година.

Во меѓувреме, тој го продолжи животот со свршеницата Зое Кравиц, а Деван се вери со Стив Кази, со кој го има синот Калум (4) и моментално чека уште едно дете.

Во 2023 година, Тејтум размислуваше за неговиот развод, велејќи за Vanity Fair дека тие „се бореле за бракот навистина долго време, иако и двајцата знаеле дека сме се оддалечиле на некој начин“.

„Мислам дека си кажавме приказна кога бевме млади и продолживме да си ја раскажуваме таа приказна, без разлика колку животот очигледно ни кажа дека сме многу различни“, додаде тој.

Слични содржини