Црна Гора: Уапсен помошник-директорот на Полициската управа за борба против организираниот криминал

од Vladimir Zorba

Помошникот на директорот на полициската управа за борба против организиран криминал, Дејан Кнежевиќ, е уапсен поради наводна поврзаност со дел од неодамна уапсена група, која Специјалното државно обвинителство (ССТ) ја товари за создавање криминална организација и шверц на дрога.

Според истите информации, припадниците на Специјалното полициско одделение (СЈО) по наредба на СДТ, нешто по 17 часот, го лишиле од слобода Кнежевиќ, пренесе Вијести.ме.

Оваа вест за порталот „Дан“ ја потврдил портпаролот на Специјалното државно обвинителство, Вукас Радоњиќ.

„Како продолжение на акцијата што Специјалното одделение ја презема по наредба и заедно со Специјалното државно обвинителство, а врз основа на неколкумесечна планирана и координирана акција на Специјалното државно обвинителство, Специјалниот полициски оддел и Агенцијата на Европската Унија. за соработка на органите на прогонот – ЕВРОПОЛ, денеска е лишен од слобода В.Д.помошник директор на Управата за полиција за Сектор за борба против криминал, Д.К., поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело создавање на криминална организација и други криминални дејствија“, изјави Радоњиќ за „Дан“.

Тој додава дека Специјалното државно обвинителство навремено ќе ја информира јавноста за своите натамошни постапувања и за состојбата на постапката.

„И особено потенцирам дека државните органи, медиумите, здруженијата на граѓани, јавните личности и други лица се должни да се придржуваат до презумпцијата на невиност и да не ги нарушуваат другите правила на постапката и правата на лицето против кое се води постапката со нивни јавни изјави“, заклучува Радоњиќ.

Слични содржини