Dacia Duster нема да добие електричен погон до следната деценија

од Vladimir Zorba

Мали се шансите Dacia да направи електричен Duster пред 2030-та.

На прашањето на новинарите на Autocar како и кога Dacia Duster ќе стане електричен автомобил, генералниот менаџер на марката, Денис Ле Вот, едноставно одговори: „Не знам“.

Тој објасни дека ваквите одлуки се уште се далеку, со оглед на тоа што новиот Duster најверојатно ќе остане во продажба во следните осум години. Покрај тоа, тој верува дека до околу 2032 година ќе има доволно „простор“ на пазарот за Duster да остане „најчесто базиран на SUS“.

Ле Вот рече: „[Нашата матична компанија] Renault се движи брзо и масовно кон електрификација на автомобилите. „Dacia исто така се движи, се разбира, бидејќи го знаеме крајот на натпреварот. Но, тоа не оди толку брзо. Dacia секогаш нуди алтернатива на пазарот за мобилност“.

Тој додаде дека моторите со внатрешно согорување се „лебот и путерот“ на Dacia, а брендот е „елек за спасување“ за Groupe Renault „во оваа неизвесна средина“.

„Не е трка да се префрлиме на струја што е можно побрзо. Можеби би можел да го кажам спротивното. Треба само да бидеме доследни. „Ние се декарбонизираме чекор по чекор, така што првото е TNG – 10% помалку јаглерод – и второто е кога ќе дојде притисокот и ќе го бара пазарот. Потоа одиме на HEV [целосен хибрид]“.

Ле Вот додаде дека „во одреден момент ќе завршиме целосно електрични“, но дека тоа ќе зависи од индивидуалните циклуси на моделот (Sandero треба да се замени околу 2028 година) и побарувачката од меѓународните пазари.

Слични содржини