Дали примирје во Газа носи нова војна меѓу Израел и Хезболах?

од Milan1
803 прегледи

Хезболах истрела повеќе од 200 проектили и ракети преку својата јужна граница во средата во еден од најтешките напади врз северен Израел од војната во 2006 година. Еден ден претходно, израелските сили го убија Талеб Абдула, главниот командант на Хезболах, кој е мртов од 8 октомври.

Она што се случи во вторникот и средата е последното интензивирање на непријателствата меѓу Израел и Либан.

Израел уби повеќе од 37.000 Палестинци во Газа од 7 октомври, денот кога Хамас го започна нападот врз Израел, при што загинаа 1.139 луѓе, а околу 240 беа заробени.

Израел се соочува со обвиненија за геноцид за неговите дејствија во Газа во случајот поднесен од Јужна Африка до Меѓународниот суд на правдата.

Аналитичарите изјавија за Ал Џезира дека прекинот на огнот во Газа може да го префрли воениот фокус на Израел на Либан.

Размената на напади преку јужната граница на Либан не е точно избалансирана.

Ал Џезира во истрагата во април откри дека Израел извршил повеќе од пет напади врз Либан за секој напад на Хезболах.

За тоа време, Израел уби речиси 300 членови на Хезболах и повеќе од 70 цивили, додека тврди дека изгубил околу 15 свои војници и десет цивили.

Како што се зголемуваат тензиите долж границата, аналитичарите веруваат дека Израел ќе има потешкотии да го прошири конфликтот во Либан без претходно примирје во Газа.

„Израелците нема да ја прошират својата борба со Либан  се додека се слуша барем еден истрел во Газа“, изјави за Ал Џезира Танус Муавад, пензиониран бригаден генерал на либанската армија. „Штом ќе се постигне прекин на огнот во Газа, Израелците дефинитивно ќе се свртат кон Либан“.

Израелската влада, предводена од премиерот Бенјамин Нетанјаху, е под внатрешен притисок бидејќи се приближува почетокот на учебната година и повеќе од 90.000 луѓе остануваат раселени од своите домови во северен Израел.

Политичарите велат дека Хезболах треба да биде потиснат од границата пред цивилите да можат безбедно да се вратат  иако многумина, наводно, одлучиле да не се вратат.

Нетанјаху минатата недела изјави дека Израел е „подготвен за многу интензивна операција“ на границата со Либан.

„Анкетата на јавното мислење објавена од израелскиот весник „Маарив“ покажа дека повеќе од 70 отсто од Израелците сакаат Хезболах да се отстрани“, изјави за Ал Џезира Карим Емил Битар, професор по меѓународни односи на Универзитетот Свети Џозеф во Бејрут. „Неколку членови на израелскиот воен кабинет исто така го делат овој став.

„Се приближуваме до точка каде што ќе треба да се донесе одлука и израелската армија е подготвена за таа одлука“, им рече началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви на воените претставници на почетокот на јуни.

Битар рече дека секоја војна би била „крајно контрапродуктивна“ и може да предизвика тешки страдања и на Либанците и на Израелците.

„Тоа нема да биде прошетка во паркот за Израел“, додаде тој. „Идејата дека тие би можеле да го окупираат јужен Либан покажува дека тие не научиле ништо од историјата на Израел“.

Израел го нападна јужен Либан во 1978 и 1982 година за време на граѓанската војна во земјата, со цел да ги потисне палестинските групи.

Хезболах, либанска шиитска група со блиски врски со Иран, е основана во 1982 година како одговор на израелската инвазија.

Израел, исто така, го окупираше јужен Либан од 1985 до 2000 година, откако Хезболах и другите либански сили ги отурнаа израелските трупи назад преку границата.

Денес, општо се верува дека Хезболах е најсилниот недржавен актер во светот, што значи дека неговите воени капацитети се значително посилни од оние на Хамас.

Досега главно гаѓаше воени цели во северен Израел, но, според аналитичарите, гаѓањето на воени цели во области како Тел Авив, кој е опкружен со цивилна инфраструктура, би било попроблематично за Израел.

„Во самиот Израел веќе постои раскол меѓу доселениците од север кои се лути на владата“, изјави за Ал Џезира Амал Саад, авторка на Хезбулах Политика и религија.

Лансирањето ракети врз населен град може да доведе до „продлабочување на веќе постоечките поделби и демонстрација како може да изгледа остатокот од Израел“, рече таа. „Израел не може да толерира мал дел од тоа што можат Газа или Либан“.

Во последниве недели, Хезболах користеше и ново оружје што претходно не се користеше на бојното поле, вклучително и противвоздушни ракети за кои тврдеше дека ги принудиле израелските воени авиони да се повлечат.

Тој потег беше „симболичен“, според Саад, бидејќи „ја доведе во прашање воздушната надмоќ на Израел“.

Хезболах, исто така, собори неколку израелски беспилотни летала потоа.

Слични содржини